מסור עגול - המדריך המלא


מסור עגול  הקדמה

מסור עגול חשמלי ידני הוא אחד מכלי העבודה השימושיים והיעילים ביותר שיכולים להיות לאדם לניסור עץ בקווים ישרים. הניסור עם כלי זה הוא פשוט ונוח ונותן תוצאות הרבה יותר טובות מאשר ניסור עם מסור ידני או אנכי (ג'יגסו).

מגוון גדול של מסורים מוצעים כיום למכירה בשוק, החברות המובילות הם: מקיטה, בוש, די וולט, ריובי ומטאבו. לפני שאתם קונים מסור עגול כדאי להכיר את המאפיינים והתכונות הבסיסיות. לרוב המסורים העגולים יש את אותם אפשרויות ותוספות, הדבר השונה מדגם אחד לשני ומחברה אחת לשניה הוא איך היצרן שילב בין המכלולים השונים לכלי עבודה אחד וכמה נוח להשתמש במוצר המוגמר.


מסור עגול

 


מסור עגול בלק אנד דקר


A.      פלטה תחתונה -  הפלטה התחתונה היא החלק השטוח במסור שמניחים על השטח שאותו מנסרים, קצוות הפלטה בדרך כלל עגולים מעט או בעלי שיפוע כלפי מעלה כדי שיוכלו להחליק בצורה נוחה על משטח החיתוך. חשוב שפלטת המסור תהיה חזקה, קלה, מדויקת ושתאפשר קו ראיה ברור על נקודת החיתוך: סימון שנתות על הפלטה מאפשר מדידת העץ וניסור מדויק ונוח לפי מידות רצויות. A2 בתמונה הוא סימון של הנקודה המדויקת שבה הלהב יחתוך את העץ. חזקה וקלה, במסורים רבים כיום הפלטה מיוצרת ממתכות חזקות וקלות ובכך נשארות מדויקות למשך שנים ולא מכבידות על משקל המסור.

 

B.      להב החיתוך – קוטר הלהב משתנה מכלי אחד לשני, מ-"6 (150 מ"מ) דרך "7.1/2 (190 מ"מ) הנפוץ ביותר, עד מסורים ענקיים עם להב בקוטר "14 (355 מ"מ) ואפילו יותר. משתנה נוסף הוא קוטר החור האמצעי של הלהב, החור שעליו מרכיבים את הלהב, ויכול להיות בקוטר 12.5 מ"מ עד 30 מ"מ. עקב המגוון הגדול של קטרים חיצוניים ופנימיים של להבים בדרך כלל אי אפשר להחליף להב בין מסור עגול אחד לשני.

 

קוטר הלהב פחות חשוב מעומק הניסור המכסימלי של המסור שמגביל את העומק שאתם יכולים לנסר. יכולים להיות 2 מסורים מחברות שונות או דגמים שונים בעלי להב בגודל זהה אבל עם עומק ניסור מכסימאלי שונה בגלל מבנה ועיצוב הכלי שמשפיע גם הוא על יכולת הניסור.

 

קוטר קדח הלהב (החור האמצעי) חשוב גם הוא, ככל שקדח החור גדול יותר ככה חיבור הלהב אל המנוע והלהב עצמו יהיה יציב וחזק יותר. לא תוכל להרכיב להב גדול על מסור שמתאים ללהב קטן יותר בגלל המרחק בין החלק האמצעי למגן הלהב ולחלק העליון של הכלי. לא מומלץ גם לחבר להב קטן למסור שמתאים ללהב גדול יותר.

 

מסרים עגולים רבים כיום מגיעים עם להב עם שיניים עשויות טונגסטן כרביד (tungsten-carbide – TCT ), להבים עמידים אלה יוכלו לבצע יותר חיתוכים וישארו חדים יותר זמן לעומת להב רגיל.

 

שיניים – מספר השיניים של להב קובע לאיזה חומר הלהב מתאים ביותר ואת הגימור (הפיניש) שייוצר במהלך הניסור. באופן כללי, ככל שמספר השיניים גבוה יותר ככה הגימור יהיה חלק ונקי יותר. להבים עם פחות שיניים יבצעו ניסור אגרסיבי יותר אבל גם מהיר יותר. חיסרון שצריך לקחת בחשבון זה שככל שמספר השיניים נמוך יותר, זמן הניסור יהיה ארוך יותר וככה יעלה הסיכוי שהעץ יישרף מחיכוך גבוה.

אם אתה רוצה למצוא את התשובה לשאלה כמה שיניים עדיף שיהיו בלהב שאני קונה? התשובה לא חד משמעית וצריך למצוא את האיזון בין ניסור ללא שריפה של העץ תוך שמירה על הגימור הטוב ביותר. ההמלצה שלי היא שאם אתם עובדים הרבה בעץ כדאי שיהיו לכם מספר להבים עם מספר שיניים שונה וכך תוכלו להתאים את הלהב בעבודה לגימור הנדרש ולסוג העץ. אם אתם לא מנסרים הרבה  אלא רק "פעם ב.." קנו להב עם שיניים בינוניות שיתאימו לכל הניסורים שלכם (אולי לא בצורה המושלמת, אבל מספיק טוב למישהו שלא מנסר כל יום).

 

C.      חלק חשוב במסור העגול הוא מגן הלהב. מגן הלהב נפתח בצורה אוטומטית בזמן תחילת החיתוך בקצה של עץ. במקרים מסוימים מגן הלהב לא יפתח בצורה אוטומטית בגלל עובי חריג של עץ או אם מתחילים לנסר באמצע חתיכה של עץ, למצבים כאלה יש אפשרות לפתיחה ידנית של המגן. לא מומלץ לרכוש מסור עגול ללא מגן להב!

 

D.      גדר לניסור ב-90 מעלות, לביצוע ניסורים מקבילים לקצה החומר בקו ישר ישנו אביזר שעוזר לשמור על קו חיתוך ישר ומדויק. את הגדר ניתן לכוון לאורך המתאים (ראה בתמונה D2 ) או להוציא אותה לגמרי אם לא עושים בה שימוש. אורך הגדר היא בדרך כלל 15 עד 20 סנטימטר וניתן להשתמש בה בניסורים שהם מקסימום במרחק הנ"ל מקצה החומר. ככל שאורך הגדר ארוכה יותר ככה היא יותר שימושית ומאפשרת להיעזר בה במגוון רחב יותר של ניסורים.

 

E.       פתח יציאת אבק, נסורת ושבבים, בדרך כלל ממוקם בצד מכסה הלהב, בדגמים מסוימים ניתן לחבר אל פתח היציאה שואב אבק ובכך לשאוב ישירות את השבבים שעפים בזמן הניסור. אם אתה מתכנן לחבר שואב אבק לפתח יציאה זה, בדוק האם קוטר פתח היציאה מתאים לשואב האבק שלך, ולהפך. בדרך כלל קוטר הפתח הוא 25 או 35 מ"מ. (בדגם המסור שנראה למעלה אין אפשרות לחיבור שואב אבק)

 

F.       באמצעות ידית זו ניתן לכוון את עומק החיתוך הרצוי (מומלץ לכוון את העומק ל-5 מ"מ יותר עמוק מעובי החומר שאתם מנסרים), בנוסף באמצעות ידית F2  ניתן לכוון את שיפוע הניסור ע"י הטיה של פלטת המסור, בדרך כלל עד 45 מעלות.

 

G.     ידית אחיזה נוספת, ממוקמת בחלקו הקדמי, העליון והשמאלי של המסור העגול. לניסור יציב, נוח ומדויק צריך וכדאי לאחוז את הכלי ב 2 ידיים. אם אתם שמאליים מומלץ להחזיק את הכלי בידיים ולבדוק אם האחיזה נוחה לכם.

 

H.      מפסק ההפעלה, ממוקם על הידית האחורית הראשית. בדרך כלל נמצא על הידית כפתור בטיחות נוסף שנועד למנוע הפעלה שגויה של המסור. בזמן ההפעלה תצטרכו ללחוץ ב 2 אצבעות, גם על כפתור הבטיחות וגם על כפתור ההפעלה ראשי. כפתור הבטיחות ממוקם בצורה כזאת שהוא מאפשר הפעלה נוחה ולחיצה נוחה ביד אחת עליו ועל המפסק הראשי.

 
תחזוקה של המסור העגול

המסור העגול לא דורש תחזוקה רבה מלבד ניקיון הכלי בסיום השימוש, ניקיון של פתח יציאת האבק והשבבים וניקיון של חלקו הפנימי העליון של מגן הלהב. שמירה על פתחי האוורור של המנוע נקיים, כמו בכל כלי עבודה חשמלי,  בנוסף,  לפתחי האוורור של המנוע במסור העגול יכולים להיכנס שבבי עץ קטנים ונסורת, לפעמים יוצאים ניצוצות מהמנוע שיכולים להדליק את הנסורת ולגרום לשריפה. חשוב לדאוג ולשמור על ניקיון הכלי.

 

אם אתם משתמשים הרבה בכלי העבודה לפעמים תצטרכו להחליף מברשות (פחמים) במנוע. כמעט בכל המסורים העגולים כיום יש פתח מהיר להחלפה נוחה של המברשות. בנוסף, כדאי פעם בתקופה לשלוח את הכלי לטיפול שוטף, לניקיון של פנים המכשיר ובדיקה והחלפה של מסבים שחוקים.

 

החלפה של הלהב – במסור, קיים כפתור שנועל את סיבוב הלהב בזמן הלחיצה עליו ומאפשר פתיחה של אום הנעילה של הלהב הממוקם על הציר הראשי. בדגמים בודדים לא קיים כפתור נעילה כזה, הדרך המקובלת להחלפה של הלהב במקרים כאלה היא הכנסת מוט או מברג בין השיניים של הלהב לבסיס המסור ובכך למנוע את סיבוב הלהב בזמן פתיחת האום הראשי. זכרו שכדי לפתוח את האום הראשי תדרשו לסובב אותו נגד כיוון סיבוב העבודה של הלהב, בדרך כלל זה נגד כיוון השעון.

 
שימוש במסור העגול

קל ופשוט לעבוד עם המסור העגול, אבל חייבים לזכור שזהו כלי עבודה מסוכן שיכול לגרום לפציעה קשה ואפילו גרוע מכך. השתמש במסור עגול רק אם אתה רואה את הצד התחתון של החומר אותו אתה מנסר ויודע שהצד השני נקי ופנוי ממכשולים. לא כדאי לך להתנסות בפגיעה בכבל חשמל או צינור ברזל בזמן העבודה. הזהר מכבלי חשמל, הוא בקלות יכול להיכנס מתחת לפלטת העץ ולא תדע שהוא שם עד שתפגע בו. טריק ידוע לשימוש בעבודה עם כלי עבודה חשמליים הוא להעביר את כבל החשמל אחורה מעל הכתף וככה למנוע מכבל החשמל להיכנס לקו החיתוך או העבודה.

 

דאג לתמיכה, ובדוק שהעץ אותו אתה חותך יציב. זכור שבסיום הניסור החלק אותו חתכת יכול ליפול, דאג לתמיכה גם לחלק הזה. אם החלק שנחתך גדול וכבד ויש לו לאן ליפול, הוא ישבר לפני סיום קו החיתוך, יגרום לנזק לעץ ויכול לגרום גם לנזק למסור ופציעה למשתמש.

 

בניסור של פלטות עץ עם למינציה, נסר מהצד האחורי של הפלטה. החלק הקדמי של המסור חותך בכיוון למעלה וככה ידחוף את הלמינציה חזרה על החומר ולא יפגע בגימור החיתוך. חיתוך מהצד הקדמי יגרום לפגיעה, גימור שבור ולא חלק של הלמינציה בגלל שאין תמיכה בזמן שהלהב עובד דרך החומר.

 

תמיד השתמשו במסכת פנים ומשקפי מגן. בניסור MDF  חשוב במיוחד להשתמש במסכת פנים בגלל שבזמן הייצור של MDF משתמשים בדבק שעלול להיות מסוכן אם נושמים אותו.

מסור עגול מקיטהמסור עגול דיוולט