הגנת נשימה - המדריך המלא 


אמצעים להגנת נשימה נועדו להגן על הנשימה מפני שאיפת חומרים מסוכנים. בחירת אמצעים להגנת נשימה תיעשה בהתחשב בסביבת העבודה, סוג העבודה, סוג המזהמים וריכוזם. האמצעים השונים להגנת נשימה יש בהם המכסים את האף, הפה והאף או מסכות המכסות את הפנים באופן מלא.


 מה הם סוגי האמצעים להגנת נשימה?
 

קיימים שני סוגים של אמצעים להגנת נשימה: מערכות אספקת אוויר ומסנני אוויר. נעמוד על ההבדלים ביניהם:

מסנני אוויר - מסנני האוויר מסננים את האוויר במיקום המיועד, ובכך מונעים שאיפת חלקיקים מסוכנים ומגנים על הנשימה. להלן רשימת האמצעים להגנת נשימה מסוג מסנני אוויר.

מערכות אספקת אוויר - מערכות אלו מספקות אוויר נקי או חמצן מהול. אספקתם נעשית באמצעות מיכל או מדחס. שימוש במערכות אספקת אוויר נעשה בדרך כלל בשירותי החירום ובשירותי כיבוי האש ובמצבים בהם ריכוז החמצן נמוך, כאשר אין די באמצעים לסינון אוויר ובסביבת IDLH (למידע נוסף לחצו כאן).

אמצעים להגנת נשימה מסוג מסנני אוויר:   

מסכת פנים מלאה 3M דגם 6800                           צילום מוגדל של נשמיה דגם 3M 9310                        מסנן חלקיקים P100 דגם 3M 2091 
                       
          מסכות הגנה                                     נשמיות                                      מסננים               

מסכות חצי פנים - מסכה מסוג זה מכסה את האף והפה. בעת שאיפת אוויר, מבוצעת השאיפה דרך מסננים המחוברים למסכת חצי פנים. יש לבחור בגודל מסכה המותאם לגודל הראש. וידוא איטום ייעשה באמצעות הידוק הרצועות ובדיקת האיטום באיזור האף, הסנטר והלחיים. קיים הכרח בביצוע ווידוא איטום, שלא כן אוויר יכנס מצידי המסכה כך שלא תהיה אפקטיבית להגנה על הנשימה.

 
מסכות פנים מלאות - מסכה מסוג זה כשמה כן היא, נועדה לכסות את הפנים במלואן. בשונה ממסיכת חצי פנים, מסכת פנים מלאות נועדה להגן על העיניים והפנים. צורת ההגנה על הנשימה במסכה מסוג זה הינה זהה; שאיפה האוויר תועבר דרך מסננים המחוברים למסכת הפנים. וידוא האיטום יבוצע באמצעות הידוק הרצועות ובדיקת האיטום באיזור האף, הסנטר, והלחיים. כמו כן, יש לבצע התאמה של החלק העליון של המסכה למצח ולכלל הפנים.

מסכת פנים מלאה 3M דגם 6800מסיכת חצי פנים מסיליקון 3M דגם 7502   מסכת חצי פנים לגזים 3M דגם 6200מסכת חצי פנים לצביעה דגם 4251 של חברת 3M  

מסננים - המסננים מתחלקים לשתי קטגוריות: מסנני HEPA המסננים מזהמים מסוג אבק וחלקיקים ומסנני פחם פעיל הסופחים אדים וגזים ומספקים אוויר נקי מחומרים מסוכנים אלו. מכך ניתן להבין כי לבחירת מסנן לסוג המזהם חשיבות עליונה בהשגת הגנה על הנשימה ועל חיי אדם. צבע המסנן מעיד על סוג הסכנה מפניה הוא מגן. שילוב בין מסננים ייעשה כאשר יש צורך להגן על הנשימה מפני מזהמים שונים.

מסנן אוניברסלי לגזים וחלקיקים דגם 3M 60926מסנן לגזים אורגניים וחומציים דגם 3M 6001
זוג מסננים למגוון גזים דגם 3M 6006מסנן חלקיקים P100 דגם 3M 7093מסנן חלקיקים P100 דגם 3M 2091

נשמיות - הנשמיות הן אמצעי הגנה חד פעמי המכסה את האף והפה. לנשמיות לא ניתן לבצע בדיקת התאמה, לכן יש לבדוק את הנהלים במקום העבודה טרם בחירה בנשמית כאמצעי הגנה על הנשימה.

קיימות נשמיות בעלות מסנן פחם פעיל הסופח אדים אורגנים או ריחות ובכך מהווה איטום נוסף. נשמיות בעלות שלוש דפנות מכסות שטח פנים גדול ככל האפשר ומספקות הגנת נשימה אופטימלית.

כיבוי אש תוך שימוש במסכת פנים מלאה

  לקטגוריית הגנת נשימה לחצו כאן