מה לבדוק בעת קניית מברגה?


השוואה בין מברגות – הנתונים החשובים, ואלה שפחות...

1.עוצמה, מספר וסוג הסוללות - רוב החברות כיום מספקות את כלי העבודה הנטענים עם 2 או אפילו 3 סוללות, אבל למרות זאת ישנם כלים המגיעים עם סוללה אחת, בדרך כלל במטרה להוריד את מחיר "החבילה", להגדיל את קהל היעד ולאפשר רכישת כלי עבודה איכותי במחיר זול יותר.

עוצמת הסוללה של מברגה נטענת נמדדת בוולט (voltage - v ), ככל שהמתח גבוה יותר כך העוצמה גבוה יותר. למשוואה זאת צריך להוסיף את איכות וטכנולוגיית החומרים והמנגנונים השונים שיכולים להשפיע על העברת הכוח מהמנוע אל הפוטר וכך לקבל מברגות מחברות מסויימות עם הספק גבוה ועוצמה סופית נמוכה לעומת מברגות אחרות עם הספק נמוך ועוצמה סופית גבוה יותר.

סוללות בהספק של 12 וולט ומעלה בדרך כלל יבצעו את רוב המשימות הקשות, לעומת הספקים נמוכים יותר שמתאימים בעיקר לקידוחים קלים והברגות של ברגים בגדלים ממוצעים ומטה.

אמפר לשעה – מושג זה מציין את קיבולת הסוללה ומסומן ביחידות של ""Ah .

מדד האמפר לשעה משפיע על זמן העבודה עם הסוללה בין טעינה לטעינה של מברגה נטענת ולא לכמות הכוח שהיא מספקת, כמות הכוח נקבעת רק ע"י עוצמת ההספק (12 וולט לדוגמא). ככלל, ככל שמדד אמפר לשעה גבוה יותר כך משך העבודה עם הסוללה יהיה ארוך יותר.

סקופ: חישוב מדד ה"אמפר / שעה" נעשה ע"י הכפלת האמפרג' המקסימלי שניתן למשוך מסוללה כפול מספר השעות מרגע שהסוללה הייתה טעונה 100% עד שהיא מתרוקנת לגמרי. לדוגמא סוללה בקיבולת של Ah 200 (200 – אמפר לשעה) יכולה לספק A10 (10 אמפר) למשך 20 שעות.

סוגי הסוללות - שלושה סוגי סוללות נטענות נפוצים כיום בכלי העבודה השונים: ניקל קדמיום (Nickel Cadmium – NiCd ), ניקל מטל הידריד (Nickel Metal Hydride – NiMH ) וליתיום יון (Lithium Ion  Li-Ion ). לכל סוג היתרונות והחסרונות שלו.

הסוללות המתקדמות ביותר הן סוללות הליתיום, להן כמעט אין חסרונות הן מספקות כוח רב, פחות רגישות לדפוסי הטענה וטמפרטורות בזמן ההטענה, בעלות זמן חיים ארוך יותר ועוד.. החיסרון היחיד שלהן הוא שהן מאוד יקרות.

לסוללות מסוג ניקל קדמיום עדיפות קלה על סוללות מסוג ניקל מטאל באורך החיים שלהן ובמחיר אך החיסרון זה שהם מזיקות לסביבה לעומת סוללות ניקל מטאל הידידותיות יותר.

לסיכום כל 3 סוגי הסוללות טובים, אם אתם צריכים את הטוב ביותר ומוכנים לשלם על זה, תנסו להשיג כלי עבודה עם סוללות מסוג ליתיום.

 
2. מהירות הסיבוב - מהירות סיבוב גבוהה של מברגה נטענת מיועדת לקידוחים ובמהירות סיבוב נמוכה משתמשים להברגות של ברגים. מהירות הסיבוב של מברגות נעה בין 0-1,700 סל"ד. כדאי לחפש את המברגה עם הטווח הגדול ביותר ובכך לאפשר בכל סוג של  עבודה התאמה נכונה של מהירות הסיבוב.

במברגות רבות ישנו כפתור המאפשר בחירה בין מספר טווחים של מהירויות סיבוב לדוגמא מברגה נטענת של מקיטה (דגם Makita 6337DWDE) עם 2 טווחי מהירות סיבוב   0-400 סל"ד ו- 0-1,300 סל"ד. "בהילוך" האיטי מועבר יותר כוח לעומת "ההילוך" המהיר ומיועד יותר לעבודות הברגה קשות שמצריכות כוח רב לעומת קידוחים בהם בדרך כלל נדרשת יותר מהירות סיבוב.

כמעט בכל המברגות בעלות טווח מהירות ולא מהירות סיבוב קבועה קיים מפסק לשליטה אלקטרונית על מהירות הסיבוב. ככל שלוחצים יותר על כפתור ההפעלה כך מהירות הסיבוב של הפוטר עולה.

סקופ: בדרך כלל מברגות המיני עובדות במהירות סיבוב אחת קבועה.

 
3. מומנט פיתול מקסימלי (Max Torque ) - מומנט פיתול הוא גירסא של כוח שעובר בצורת סיבוב. נתון "מומנט הפיתול" המיוצר מכלי עבודה מסויים נמדד ביחידות של ניוטון למטר (Nm) . ככל שמומנט הפיתול גבוה יותר כך המברגה (או כל כלי עבודה אחר) מיצרים כוח רב יותר ויכולים לבצע משימות קשות יותר ביעילות גבוהה ובנוחות.

כיום ישנם מברגות נטענות שמייצרות מומנט פיתול של 5.6 ניוטון למטר (Makita DF010DSE ) עד מברגות חזקות במיוחד שמייצרות מומנט פיתול אדיר של 80 ניוטון למטר (Makita BHP451RFE )

את נתון זה חשוב לבדוק ולהשוות בעיקר בכלים שמיועדים לקידוח בחומרים קשים או להברגות קשות.

 
4. גודל וסוג הפוטר - רוב המברגות הנטענות מגיעות כיום עם פוטר מהיר, לנעילה ושחרור מהירים של ביטים ומקדחים ללא צורך במפתח פוטר או כלים נוספים, הפתיחה והנעילה נעשית בידיים בלבד.

פוטרים רבים עשויים משילוב של פלסטיק ומתכת כאשר השיניים הפנימיות שתופסות את המקדח או הביטים עשויות מתכת חזקה. בכלי עבודה אחרים מותקן פוטר שעשוי כולו ממתכת (כמו במברגה מקיטה BHP451RFE ) עם שיניים חזקות ועמידות ממגנזיום.

טווח הפתיחה המינימלית והמקסימלית של הפוטר מגביל אותנו בקוטר המקדחים המינימלי והמקסימלי איתו נוכל לעבוד בכלי העבודה. צריך לבדוק שגודל הפוטר מתאים למקדחים איתם אנחנו הולכים לעבוד. לעומת זאת תמיד ישנה אופציה להחליף פוטר. מקדחים רבים כמו לעץ ומתכת, מגיעים עם מוביל בקוטר נמוך יותר מקוטר הקדיחה ומאפשרים חיבור לכל פוטר סטנדרטי.

כמעט כל המברגות כיום מגיעות עם פוטר בגודל 1.5-10 מ"מ או 1.5-13 מ"מ.

 
5. קלאץ' - מערכת הקלאץ' במברגה היא בעלת מספר דרגות שונות לקביעת רמת ההתנגדות המסויימת שבה הקלאץ' יכנס לפעולה. מערכת זאת מונעת הברגות יתר של ברגים, עוצרת את העברת הכוח מהמנוע אל הביט בזמן התנגדות מסויימת של הבורג לפי הרמה שנקבעה, ובכך מונעת הברגת יתר של ברגים. בדרך כלל בנוסף לדרגות השונות קיים מצב "קידוח בלבד", במצב זה המברגה תמשיך להעביר את כל הכוח ולא תעצור. מצב זה מתאים לקידוחים או להברגות בהם רוצים להשתמש בכל הכוח של כלי העבודה.

 
6. נוחות באחיזה ובשימוש - העיצוב הנפוץ ביותר הוא מברגות נטענות בצורת "אקדח", צורת "T" . צורה זו מונעת החלקה של היד ומשפרת את האיזון – בזכות אחיזה של הכלי במרכז הכובד. עיצוב זה מאפשר גם גישה נוחה למקומות צרים בגלל שהיד אוחזת במרכז הכלי ולא מגדילה את נפח המברגה. בנוסף עיצוב זה מאפשר הפעלת כוח רב בעת הצורך ע"י דחיפה של החלק האחורי העליון עם היד השניה והפעלת כוח בדיוק מאחורי הביט או המקדח.

מאפיינים עיקריים המשפיעים על נוחות האחיזה והשימוש במברגה:

  • מיקום הכפתורים והלחצנים השונים
  • אחיזה ארגונומית
  • ציפוי גומי על הידית
  • משקל הכלי, איזון המשקל ומרכז הכובד
  • תאורה אוטומית וזווית הראיה של נקודת ההברגה או הקידוח
 
 

עיצוב כלי העבודה מתקדם כיום לכיוון אחיזה ארגונומית ונוחה מאוד שמתאימה ליד כמו כפפה ואיזון של משקל מצויין לעבודה ממושכת נוחה עם פחות עייפות ומאמץ. כמו שאפשר לראות במברגת 10.8 וולט של מקיטה דגם DF330DWE
 
7. מחיר - טווח המחירים של מברגות נטענות נע בין 100 שקל במברגות המיני עד כמעט 3,000 שקל למברגות עם סוללות ליתיום המקצועיות והמתקדמות ביותר. חשוב להתאים את יכולות המברגה שנרשמו בסעיפים הקודמים לסוגי העבודות ואופן השימושים השונים עם הכלי. כלי עבודה באיכות גבוהה מחזיק שנים רבות ומאפשר עבודה קלה ומהנה. תמיד העדיפו להשיג כלי שעובר את הדרישות שלכם ולא מגיע אליהם בקושי וככה תבטיחו שימוש יעיל ומהנה.


8. אחריות - כמעט כל החברות והיבואנים מתחייבים לשנה אחריות עם זאת ישנם חברות מסויימות שנותנות שנתיים אחריות על מברגות נטענות כמו חברת בלק אנד דקר (Black and Decker ) או דגמים מסויימים שמקבלים שנה אחריות על הכלי וחצי שנה על הסוללות כמו במברגות של מק-טק (maktec MT063SK ). כדאי לבדוק לכמה זמן ניתנת האחריות על הכלי לפני הרכישה.