מברגה - המדריך המלא


כל אחד יודע שבכל עבודה יש כלי עבודה אחד שהוא הכרחי וחשוב ואי אפשר לוותר עליו.
הלא היא המברגה. כלי עבודה חשוב זה יכול להיות נטען או חשמלי מבצע עבודה כל כך חשובה ובסיסית של קדיחת חורים והברגות ברגים ודרוש כמעט בכל עבודה אפילו הקטנה ביותר. בהמשך, תמצאו מדריך מקיף ומלא המסביר את כל המאפיינים החשובים שכדאי לבדוק לפני שקונים מברגה ודברים מעניינים נוספים.

מברגות שונות
       
מברגה – מה זה בכלל?

מברגה היא סוג של כלי עבודה נטען שבמרכזו מנוע שמסובב "מקדח" או "ביט" הניתנים להחלפה. לכלי עבודה זה 2 משימות עיקריות המתבצעות ע"י סוג האביזר אותו הרכבנו על הפוטר: (פוטר, תפסנית – החלק הקידמי של הכלי עליו מחברים את האביזרים)

מקדחים
: לקידוח חורים בעץ, פלסטיק, מתכת וחומרים נוספים.

ביטים
: להברגה ושיחרור של ברגים.

בעבודת קידוח של חורים, נועלים מקדח בתוך הפוטר (תפסנית) בקצה המקדחה, והמקדח מסתובב ולוחץ על החומר. המקדח נכנס אל תוך החומר תוך שהוא חותך שכבות דקות של חומר, שוחק ומוריד חלקים קטנים או מרסק, מפורר ומסיר חלקים של חומר.

במשימות הברגה, שיחרור והידוק של ברגים, מחברים ביט מסוגים שונים על הפוטר (פיליפס, שטוח, טורקס וכו') לפי סוג הבורג. ע"י לחיצת כלי העבודה כנגד הבורג והפעלת המברגה ניתן להבריג או לשחרר ברגים. (סיבוב עם כיוון השעון – סגירה) (סיבוב נגד כיוון השעון – פתיחה).

מקדחיםביטים
מברגה או מקדחה?


האם אני צריך מברגה או מקדחה ומה ההבדל ביניהם?

ההבדל בין מברגות נטענות למקדחות
נעוץ בעיקר במקור הכוח. מנוע המקדחה מקבל את מקור הכוח מכבל חשמל בעוד שמברגה מקבלת את מקור הכוח מסוללות.

לכל כלי עבודה יש את היתרונות והחסרונות שלו, וכל אחד שקונה כלי עבודה צריך להחליט מה מתאים לו יותר לפי סוגי העבודות אותן הוא הולך לבצע.

סקופ: לפעמים מברגה נטענת נקראת גם "מברגה/מקדחה" בגלל כושר הקידוח שלה בחומרים שונים.י
תרונות וחסרונות המברגה

בעד:מברגה מקדחה בפעולה
יתרון בניידות - היתרון הבולט של מברגה נטענת הוא בכושר הניוד שלה, בזכות העובדה שהיא עובדת על סוללות, לא תלויה בנקודות חשמל ובאורך הכבל המאריך ומאפשרת עבודה גם באמצע היער, ברכב או בכל מקום אחר שתחשבו עליו.

ללא כבל חשמל - כבל החשמל המחובר לכלי העבודה יכול לגרום לא מעט צרות, אפשר להיתקל בו וליפול, הוא יכול להיחתך, מסורבל ודורש יותר זמן וטיפול באחסנה ופריקה של כלי העבודה. אם אתם עובדים עם מים (וגם אם לא) ישנה סכנת התחשמלות ובנוסף לכל, לכבל החשמל יש בלאי והוא דורש תחזוקה, במיוחד בתנאי שטח ועבודה.

גישה נוחה לעבודה בכל מקום - העובדה שלמברגה לא מחובר כבל חשמל (מברגה נטענת) לא רק הופכת אותה לבטוחה יותר אלא גם מאפשרת לעבוד איתה במקומות צרים ובזוויות שהגישה אליהם בעייתית וכבל חשמל היה יכול רק להפריע. יתרון זה של מברגות נטענות חשוב במיוחד בקדיחה והברגה במקומות צרים כמו בתוך ציוד אלקטרוני ובתוך רכבים בהם אין הרבה מקום.


נגד:
טעינת הסוללות - סוללות של מברגות נטענות צריך להטעין לפני השימוש, ונקודה זאת יכולה להוות בעיה אם שכחנו להטעין את סוללות המברגה ואנחנו חייבים להשתמש בה באופן מיידי או שהסוללות נגמרות בזמן העבודה.
על חסרון זה של מברגות נטענות ניתן להיתגבר בקלות, רוב כלי העבודה הנטענים מסופקים כיום עם זוג סוללות וכך בזמן העבודה ניתן להשתמש בסוללה אחת ולהטעין את השניה ובכך אף פעם לא להגיע למצב שאין אף סוללה מלאה. בנוסף כלים רבים כיום מגיעים עם מטען וסוללות שנטענות תוך זמן קצר במיוחד של 5-30 דקות.

בלאי הסוללות - כמו שלכבל החשמל במקדחה החשמלית יש בלאי לאורך הזמן גם לסוללות המברגה יש אורך חיים מסויים ויכולת למספר מקסימלי של טעינות.
גם נגד חיסרון זה המציאו כבר פתרונות. כיום ישנם סוללות מסוג "ליתיום" עם אורך חיים ארוך יותר משאר הסוללות האחרות.

 

איך להאריך את חיי הסוללה?
        
ישנם כמה דרכים לשמירה והארכת חיי הסוללה של כלי העבודה שלכם:סוללות למברגה

1. חשוב מאוד לרוקן את הסוללה לגמרי לפני שמטעינים אותה מחדש (עם הסתייגות לסוללות ניקל קדמיום או סוללות ליתיום)

2. לא להטעין את הסוללה יתר על המידה ולהוציא אותה מהמטען ברגע שתהליך הטעינה הסתיים.

3. אם אתם לא עובדים הרבה עם מברגה נטענת ויש לכם 2 סוללות, ניתן להשתמש בסוללה אחת בלבד ולהטעין רק אותה כל פעם שהיא מתרוקנת, היא תחזיק כמה שנים ורק אז להתחיל להשתמש בסוללה השניה. שימוש בכלי העבודה בצורה כזאת יאפשר לכם לעבוד עם המברגה ו-2 הסוללות ליותר שנים.

4. תמיד ישנה אופציה לרכוש סוללות נוספות למברגה, כן גם אצלנו באודי כלי עבודה.

עוצמת הסוללה - רק הספקי סוללה (voltage) גבוהים מתאימים למשימות הקשות ביותר של קידוח בחומרים קשים או הברגה של ברגים עבים וארוכים. 12 וולט ומעלה בדרך כלל יבצעו את רוב המשימות וככל שההספק (הוולט) גבוה יותר כך העוצמה גבוהה יותר. הספקים נמוכים יותר יתאימו בעיקר לקידוחים קלים והברגת ברגים בגדלים ממוצעים. בגלל זה חשוב להתאים את המברגה לסוג העבודות אותן הולכים לבצע.

טיפ: בדף נתוני המברגה, רשומים הקטרים המקסימלים אותם היא מסוגלת לקדוחסוגים שונים של מברגות


בשוק קיימים סוגים שונים של מברגות, חלקם מיועדות למטרות ספציפיות וחלק כלליות יותר ומתאימות לשימושים רבים. כדאי להכיר את סוגי המברגות השונות לפני קניית כלי העבודה המתאים וכך להחליט איזה סוג של מברגה מתאימה ביותר לעבודות אותן אנחנו הולכים לבצע.

מברגות "רגילות" - מברגות אלה מהסוג הפשוט ביותר מסובבות בלבד את הביט או המקדח ומיועדות בעיקר להברגה ושיחרור של ברגים (בעיקר קטנים ובינוניים) וקדיחה בחומרים כמו פלסטיק, עץ, ומתכת ולא באבן ובטון. בדרך כלל כלים מסוג זה באים בעיצובים קטנים וקומפקטים ונוחים מאוד לשימוש ביתי ולנשיאה בארגז כלים קטן.

מברגה רגילה
מברגות עם רטט
- תוספת הרטט במברגה מאפשרת קידוח גם באבן, בטון, בלוקים וכו'. בדרך כלל למברגות עם אופציית רטט יש כפתור המאפשר לבחור אם רוצים לעבוד עם רטט או בלעדיו. למברגות אלה שימושים רבים, הן מסוגלות לבצע כל משימה ש"מברגה רגילה" מבצעת ובנוסף אפשר לקדוח איתן בקירות, באבן, בטון וכו'.

טיפ
: כאשר קודחים בקרמיקה או שיש מומלץ לעבוד ללא רטט כדי לא לשבור את החומר.

מברגה עם רטט

מברגות אימפקט
- מברגות האימפקט מיועדות להברגות ברגים בלבד ולא לקדיחה. כלים אלו מיועדים במיוחד לאנשים שמבצעים הברגות רבות ולא צריכים כלל לקדוח או שיש להם כלי נוסף שנועד לקידוח כמו פטישון, מקדחה חשמלית או נטענת או מברגה אחרת שמתאימה גם לקדיחה. מנגנון האימפקט של מברגת אימפקט חשמלית או נטענת פועל בצורה כזאת שברגע שמופעל לחץ נגדי מסויים על הביט נכנס מנגנון האימפקט לפעולה ונותן דפיקות בכיוון הסיבוב ובכך גורם להכנסת הבורג בצורה יעילה ומהירה עם פחות מאמץ.
מברגות האימפקט הנטענות והחשמליות מצטיינות בהברגות של ברגים, חלק מהדגמים מתאימים לעבודות מאסיביות של הכנסת ברגים עבים וארוכים, בניית דקים, לנגרים ובעלי מקצוע.
הפוטר של מברגה אימפקט הוא פוטר מהיר המאפשר שליפה והחלפה מהירה של ביטים ונראה שונה מפוטר של מברגה רגילה.

מברגת אימפקטמברגות המשלבות מספר פונקציות
- ישנן מברגות רבות המשלבות מספר פונקציות ומאפשרות מעבר והחלפה בין מצבי העבודה השונים. למברגות אלה בדרך כלל כפתור הבורר בין המצבים השונים: סיבובים בלבד או סיבובים עם רטט.


הכפתורים השונים במברגה

שימוש נכון, נוח ויעיל במברגה מחייב הכרה עם החלקים והכפתורים השונים. לפניכם תרשים המסביר את תפקיד החלקים והכפתורים הנפוצים ביותר במברגות בעיצוב "אקדח":

A. מתג הפעלה- כפתור ההפעלה הראשי, כמעט בכל המברגות מהירות הסיבוב נשלטת ע"י מתג הפעלה אלקטרוני, ככל שלוחצים יותר על המתג כך עולה מהירות הסיבוב. חשוב שהמתג יהיה מדוייק, גדול ונוח להפעלה ב-2 אצבעות.

 
B. סוללה נשלפת- הסוללה מספקת את מקור הכוח למנוע, היא ממוקמת בחלקו התחתון של הכלי ונישלפת לטעינה במטען חיצוני שמסופק עם הכלי. מיקום הסוללה מאזן את משקל כלי העבודה ומאפשר ליד לאחוז במרכז הכובד.


C. פוטר מהיר- ע"י סיבוב של הפוטר נועלים או משחררים את המקדחים והביטים. פוטר כמו שנראה בתמונה הוא פוטר מהיר המאפשר החלפה מהירה של אביזרים.


D. קצה הפוטר- בחלקו הקידמי של הפוטר ישנם שיניים שנסגרות או נפתחות בזמן סיבוב הפוטר לכיוונים שונים, והם אלה שבעצם תופסות ונועלות את המקדחים והביטים אל המברגה. חשוב לסגור אותם חזק כדי למנוע את סיבוב המקדח או הביט בזמן העבודה.


E. קלאץ'- באמצעות הקלאץ' ניתן להגביל את מומנט הכוח שמופעל. פעולת הקלאץ' נכנסת לפעולה רק בהתנגדות מסויימת בזמן העבודה. ככל שמכוונים את רמת הקלאץ' למספר נמוך יותר ככה הוא יכנס לפעולה כבר בהתנגדות נמוכה יותר ויעצור את הברגת הבורג. הקלאץ' נועד למנוע הברגת יתר של ברגים ולאפשר הברגת ברגים לעומק אחיד לאורך כל העבודה.


F. בורר מצבי העבודה- במברגות עם מצבי עבודה שונים של קידוח וקידוח עם רטט קיים כפתור בורר מצבי עבודה שמאפשר מעבר בין עבודה עם סיבובים בלבד לקידוח בעץ, מתכת, פלסטיק ולהברגות, או מצב של עבודה עם רטט לקידוח באבן, בטון, קירות וכו'.כפתור זה לא נמצא תמיד באותו מקום ומשתנה מדגם לדגם.


G. בורר מהירות הסיבוב- כפתור זה קובע את טווח מהירות הסיבוב בה ניתן לעבוד ומשנה את יחסי ההעבר של הכוח מהמנוע. טווח מהירות איטי מספק יותר כוח ומיועד להברגות או לקידוחים איטיים. טווח מהירות גבוה מיועד לקידוחים בהם נדרשת מהירות סיבוב גבוהה עם פחות מומנט.


H. שינוי כיוון סיבוב- החלפת כיוון הסיבוב לפתיחה או סגירה של ברגים.

טיפ
: בעבודות קדיחה כיוון סיבוב המקדח צריך להיות עם כיוון השעון

I. תאורת לד- לדגמים רבים מותקנת נורת לד שנדלקת באופן אוטומטי בזמן עבודה עם הכלי ומאירה את נקודת העבודה.


J. תפסן לחגורה- נועד לתליית המברגה על חגורה, נוח מאוד לשימוש, במיוחד בעבודה על סולם.


לעומת מסור, פטישון, משחזת, פטישי חציבה וכלי עבודה אחרים שחיוניים רק במצבים מסויימים ועבודות מיוחדות, כלי עבודה בסיסי וחובה בכל בית לאנשים פרטים, אנשי "עשה זאת בעצמך" ומקצוענים הוא המברגה.

מה לבדוק בעת קניית מברגה? - למאמר המלא לחץ כאן