להב עגול למסור חשמלי - מידע ששווה זהב
מאת: עזיז סובח

זה עתה רכשנו מסור חשמלי מצוין של חברה ידועה ומובילה, הבאנו אותו הביתה להוטים לראות ביצועים.. בדמיוננו אנחנו כבר רואים את הלהב הגדול והעגול של המסור השולחני או מסור הזווית מבצע חיתוך מושלם בלוח האורן או המהגוני (הממתין כחומר גלם להפוך לארון או שולחן...), אבל, הלהב העגול – נתקע! לא מסוגל לנגוס בעץ! מעלה סלסולי עשן מדאיגים...


מה עושים? איפה טעינו? אולי החברה המובילה לא כל כך מובילה? אולי הלהב לא מתאים למסור? אולי למסור אין מספיק כוח? מה עושים?


במאמר זה אנסה לסייע לחובב המתחיל לברור ולבחור נכון את הלהב המתאים עבור המסור המיועד (אגב מסור אפשר לכתוב בעברית גם משור).

להב למסור עגול עם שיני קרביד טונגסטןלהב של חברת DIMAR

איך משפיע קוטר הלהב, מספר וגודל השיניים על העבודה עם מסור עגול או אנכי?

  • ככל שקוטר הלהב גדול יותר המהירות בקצהו רבה יותר – זו נקראת המהירות הזוויתית - או מהירות סיבובית
  • ככל שאתם מבצעים עבודה קשה יותר, בעץ קשה יותר או בעץ עבה יותר על קוטר הלהב לגדול בהתאם ועל השיניים של הלהב להיות קטנות יותר!
  • לשיני להב המסור העגול זווית חיתוך אופטימלית, חשוב לשים לב ולוודא שזווית החיתוך של השן מתאימה לחומר הנחתך על פי הוראות יצרן הלהב (לא יצרן המסור).
  • ככל שהחומר הנחתך רך יותר - על השיניים להיות גדולות ובעלות קצב פינוי מהיר יותר!
  • אם אתם מבצעים עבודה מדויקת ולהב המסור גדול דיו על השיניים להיות קטנות וחדות.
  • קיים יחס בין קשיות החומר הנחתך וצפיפות השיניים על הלהב העגול (נכון גם בלהב ישר של מסורים רגילים) – ככל שהחומר הנחתך קשה יותר מספר השיניים עולה ואורך כל שן יורד.
  • במסור עץ המצויד בלהב עגול, לצורך של חיתוך עץ אורן (משקל סגולי 0.54 – 0.56 ונחשב לעץ רך), מהגוני (משקל סגולי 0.75 – 0.8 נחשב לקשה) ואלון (משקל סגולי 0.82 – 0.85 נחשב לעץ קשה) כדאי להצטייד בלהב עגול גדול ככל האפשר, החברה המומלצת לדעתי היא דימר (DIMAR) .
עם המסור מגיע להב, למה הוא מתאים ואיך לבדוק אותו?


בדרך כלל, בעת קניית מסור עגול כגון מסור עגול מקיטה או מסור עגול יונדאי , הוא מגיע כבר עם להב המסופק ע"י החברה המשווק או המייצרת אותו. לעתים קרובות מדי הלהב לא מתאים לעבודה בעץ כלל וכלל – השיניים מעטות וגדולות מדי, ההשחזה מתאימה לחומרים רכים, הפלדה פשוטה ועוד מרעין בישין שפגיעתם בעץ רעה, והחובב אינו נותן את דעתו עליהם. ברוב המקרים יש לבדוק את הלהב ולהחליפו בחנות ממש כתנאי לקניה ובמקום ללהב איכותי, חד, ובעל שיניים מתאימות (אגב אם החנות לא מוכנה לקזז את מחיר הלהב המיותר שלרוב מחירו נמוך עקב איכותו הנמוכה - זה מעיד על טיב החנות...).


למעוניינים לבדוק זווית ההשחזה וההתאמה של שן המסור לחומר הנחתך, ניתן לבדוק באתרים של יצרניות להבים כמו באתר של DIMAR.
אבל גם אם החלטנו לא לקנות דימר אפשר להשתמש במפרט הטכני של חברה זו עבור להב של חברה אחרת וזה בסדר גמור.היחס בין הספק המנוע של כלי העבודה לעומת קוטר הלהב העגול
:


משמעות היחס הספק מנוע לקוטר הלהב: ככל שקוטר הלהב עולה – עולה כושר החיתוך שלו – אבל, כושר זה תלוי בהספק המנוע של המסור העגול שקניתם. כדאי תמיד לקנות מכשיר בעוצמה קצת גדולה מדרישת המשימה כדי לאפשר דיוק ושליטה.

זכרו! כל 745.69987158227022 ואט = 1 כוח סוס (באנגלית HP ).

מהירות סיבוב הלהב:
להב המסור העגול מסתובב במהירות המוגדרת כיחס: סיבובים/דקה או סל"ד. זהו שבר המגדיר כמה סיבובים מבצע הלהב בדקה אחת ובאנגלית נקרא rpm (חשוב לדעת כי לפעמים בדף המפרט הטכני זה יופיע באנגלית).סוגי חומרים ופלדות של להבים עגולים:


להבי פלדת פחמן – פלדה המבוססת על סגסוגות שונות כולל פחמן המוספים למתכת כדי לקבל תכונות של עמידות למשימה. ככל שהדברים אמורים בהתחממות הלהב בעת עבודה עדיף מסור עשוי HSS .


להבי HSS (קיצור של High speed steel) - להבי פלדה אלו מתקדמים ועדיפים על להבי פלדת פחמן פשוטה שאפיינה כלים ישנים יותר בהיותה עמידה לחום ומתאימה למהירויות גבוהות.

להבים שקצות השיניים מצופי טונגסטן קרביד – אילו הלהבים המומלצים ביותר, קשיחותו של הטונגסטן בתוספת הקרביד יוצרים להב עם שיניים שחותכות כראוי, אמנם, מחירו של הלהב הוא גבוה יחסית ללהבי פלדה אחרים אך איכותו גבוהה. חברות מובילות מציעות אותו כחלק אינטגראלי מקניית המסור..מומלץ!!

להבי יהלום – להבי מסורים אילו מיועדים לחיתוך חומרים קשים במיוחד (קשים מעץ) כמו בטון, מתכת ועוד. להבי יהלום חותכים במיטבם כשהם רטובים לצורך הסעת חום – דבר החוסם אותם לרוב עבודות העץ. להב יהלום למעשה אינו חותך אלא מכרסם בשל אבקת היהלום הסינטטי או פירורי היהלום המודבקים אל קצות הלהב, לכן, להב זה יתאים לעבודות בחומרים קשים כפי שאמר לעיל.

התחממות להב המסור בעת העבודה: ככל ששיני המסור קטנות יותר המסור חותך טוב יותר אך מתחמם מהר יותר. קונפליקט זה ניתן ליישוב ע"י שימוש בלהב בקוטר גדול - ככל שהקוטר גדל – קצב הסעת החום מהלהב מהיר יותר.

sawbladeלהב לניסור בטוןכל מה שצריך לדעת לפני רכישת להב עגול למסור:

איך תרכשו להב מתאים למשימה ייעודית? כקונים תמיד עלינו למצוא פשרה בין המחיר לצורך. סוג המשימה העומדת לפנינו (ולפני להב המסור..) קובעת מהו סוג הלהב הדרוש, וכמובן..איזה מסור נמצא כבר ברשותנו. יהיה זה מעשה לא חכם להרכיב להב גדול על מסור שההספק שלו לא מתאים ללהב כזה - אפילו אם היצרן בנה אותו באופן המאפשר זאת. לכן, מומלץ לקנות מלכתחילה מסור של חברה מוכרת ומובילה שהיחס הספק/קוטר המאפיין את ללהבי המסורים שלה מדויק ומתאים.


עצות וטיפים לקונה הזקוק ללהב מסור עגול:

1. בדוק חוות דעת על הלהב שאתה קונה באינטרנט לפני הקנייה ולאחר הביקור הראשון בחנות – אל תקנה מייד את הלהב למרות שזה נראה בסדר, אל תמהר, העתק את מספר הדגם המדויק של המוצר, וערוך בדיקת רשת מקיפה הן של המחיר והן של האיכות. בדוק את המטרה לשמה תוכנן ויועד הלהב מלכתחילה. רק אחרי כל אילו קנה את הלהב.

2. יצרנים רבים מייצרים את המוצר בסין תחת פיקוח ובקרת איכות אירופית או אמריקאית (כמעט כולם למעשה למעט חברת קיטי המייצרת בגרמניה אך מייצרת מחרטות וזה סיפור אחר, וחברות יפניות כמו מקיטה המייצרות ביפן). אין רע בייצור סיני אם הוא בפיקוח אירופי. יש לשים לב אם ארץ הייצור חשובה לכם ולבדוק באינטרנט איפה מיוצר להב המסור  (דימר מייצרים גם בישראל למשל – בשלומי) כוחה של עיצה זו יפה לכל מוצר ולא רק ללהבי מסורים. שימו לב! הבדיקה באינטרנט חשובה כי על המוצר יכול להיות כתוב שהוא מגיע מגרמניה או ארצות הברית אבל, לעתים קרובות הוא רק מורכב שם אך מיוצר בפועל בסין...חברות מומלצות המוכרות להבים עגולים למסורים
:


אציין כאן מספר חברות מומלצות, אבל, עליכם לבצע תמיד בדיקה נוספת באינטרנט היות והמוצרים מתחדשים ומשתנים באיכות ובביצועים כל הזמן.


דימר
חברה המתמחה בייצור להבי מסור עגולים, להבי כרסומים (ראוטרים), מקדחים ועוד. לטעמי, החברה המובילה לצרכיו של החובב או הסדנה הקטנה. באתר החברה ניתן לראות מקומות שיווק וייצור על פני הגלובוס. באתר החברה יש קטלוג להורדה כך שהקונה יכול ממש לבחור במדויק את הלהב הדרוש – מסור עגול או להב ראוטר או כל מה שהחברה מציעה.

דה וולט 
חברה זו מציעה מסורים עגולים כולל להבים מאיכות גבוהה – טונגסטן קרביד ואחרים. באתר הבית היא מבטיחה שנת שירות חינם ואחריות לשלוש שנים. יש לוודא שהספק בישראל עומד בתנאי החברה. אתר הבית של החברה מעניין ושווה גלישה. מומלץ! שים לב! החברה לא מציינת את שמו של יצרן הלהב – אז תצטרך לבדוק זאת עצמאית בעת בדיקת הלהב או המסור לפני קנייתו, בהחלט יתכן שבאזורי עולם שונים ימכר אותו מסור עם להבים של יצרנים שונים.

מקיטה 
החברה המובילה לדעתי בייצור מכשירי נגרות חשמליים, בקרת איכות היצור היא יפנית קרי: הטובה ביותר. מקיטה מייצרת ביפן. בסין היא מייצרת תחת שם אחר. כך שאם אתה קונה מסור עגול מקיטה כל שעליך לבדוק הוא אם כתוב על המכשיר שהוא בא מיפן. החברה לא מציינת את שמו של יצרן הלהבים.

קישורים ליצרני להבים נוספים:
1. http://rkosaw.com
2. סוקו
3. חברה סינית לא רעה שנקראת צ'יינה


בהצלחה בניסור.