איך לבחור מסור גרונג ומסור פנדל? הבדלים תכונות ונתונים
מאת: עזיז סובח

חיתוך וניסור של עץ או מתכת בזווית מבוקשת הוא כורח כאשר יש לבנות רהיט מעץ או לחילופין הכנת פרופילים לריתוך. עבודה מדויקת היא מסממניו של מוצר איכותי ואין זה משנה אם בנה אותו חובב מוכשר או בעל מלאכה שזהו מקצועו. בדיוק למשימות אלה מיועד מסור הגרונג עם מסילות למשיכה לפנים, הנקרא פנדל, או מסור גרונג רגיל ללא המנגנון.

קרא את המשך המאמר כדי להבין אחת ולתמיד את כל ההבדלים בין מסור גרונג למסור גרונג עם פנדל:מסור גרונג פנדל

  •     ההבדלים במבנה של כלי עבודה עם מנגנון פנדל לעומת מסור ללא פנדל.
  •     מה חשוב לבדוק לפני שמחליטים איזה מסור לקנות.
  •     אפשרויות וטווחי חיתוך וניסור עם מסור גרונג עם פנדל לעומת מסור גרונג ללא פנדל.
  •     למי מתאים מסור עם מסילות ופנדל ולמי מתאים יותר מסור גרונג רגיל.
  •     טווח מחירים של מסורים עם פנדל לעומת מחירים של כלים ללא פנדל.


מסורי גרונג מומלצים במחירים הזולים בארץ:
     
מסור גרונג מקיטה Makita LS1040 - להב בקוטר 10 אינצ'
 
מסור גרונג עם פנדל - דיוולט, קומפקטי ועוצמתי DEWALT DW777
       
מסור גרונג ענק עם להב 12" של חברת AEG PS305DGתכונות של מסור גרונג  (Miter Saw):

1.    הוא מצויד בידית המאפשרת להוריד את הלהב העגול אל העבודה המוצמדת לסרגל הזוויות של משטח החיתוך.

2.   הוא אינו מצויד במסילות המאפשרות תנועה לפנים ולכן הוא נוח יותר להפעלה בטיחותית, שכן לא קיימת סכנת חזרת הלהב המסתובב על מסילות ההחלקה אל המפעיל, קרי: דורש רמת מיומנות נמוכה יותר בהפעלה – אבל שם גם נעוצה מגבלתו המתבטאת בחיתוך קורות צרות יחסית.

3.   רוב מסורי הגרונג קטנים וקלים לנשיאה ואחסון ומתאימים מאוד לסדנה קטנה, לחובבים או לבעלי מקצוע הנוסעים הרבה וכליהם נמצאים ברכבם רוב הזמן.תכונות של מסור גרונג עם פנדל (Sliding Compound Miter Saw):  
1.  מצויד בידית הורדת הלהב העגול ממש כמו מסור הגרונג - למעשה מסור הפנדל הוא מסור גרונג המצויד במסילות המאפשרות תנועה לפנים ומגדילות את טווח החיתוך ואת רוחב הקורות האופציונאלי לחיתוך.

2.  לרוב מסור פנדל הוא גדול וכבד יותר וזקוק ליותר מקום מבחינת אחסון.

3. דרושה יותר מיומנות בהפעלה – אך משנרכשה הוא בטוח לחלוטין כל עוד עומדים בכללי הבטיחות (למעשה המסור הזה הוא העתק מוקטן של המסור המקורי - radial arm saw ).

4.  מחירו גבוה ממחירו של מסור הגרונג בשל המסילות ולוח חיתוכים זוויות גדול יותר.


שני כלי העבודה מצוידים במגן להב המבצע חצי סיבוב בהורדת המסור ותפקידו בטיחות וחשיפת המפעיל אל הלהב המסתובב לזמן קצר ככל האפשר.
 בתמונה: מסור גרונג ללא פנדל (דיוולט דגם Dewalt DW715)

מסור גרונג עם פנדל (דיוולט דגם Dewalt DW718)


טווח הביצועים של מסורי גרונג ופנדל:

מסורי גרונג ופנדל ( באנגלית miter saw) מבצעים חיתוך זוויתי בקורת העץ (או חומר אחר תלוי בסוג המסור), פירוש הדבר שאין הם מסוגלים לבצע חיתוך לאורך הקורה כדוגמת ביצועיו של מסור שולחני למשל. הם מתאימים מאוד לבניית מסגרות הדורשות חיתוכים מדויקים של זוויות 45° או 90° , בעת בניית מסגרות משושות ועוד.


איך בוחרים וקונים מסור גרונג או מסור פנדל ולמה חשוב לשים לב?

לפני שנלך לקנות מסור זווית (גרונג או פנדל) נגדיר מטרות וביצועים מבוקשים. אם לא נעשה זאת נמצא את עצמנו עם כלי שלא מסוגל לבצע את מה שחלמנו לעשות כי פשוט הכלי לא מתאים למשימה. טווח הלהב אינו מספיק, קוטר הלהב קטן מכדי לחתוך את הקורות שאנחנו מבקשים לחתוך (כי חשבנו לחסוך...), איכות הלהבים נמוכה ועוד הרבה צרות המצפות לקונה שאינו שואל:

"האם כלי העבודה מתאים למשימה?"

"האם בניסיון לחסוך בעצם אני מבזבז כי אצטרך לקנות או לשכור כלי אחר שיכול למשימה?"כדי למנוע ולצמצם קשיים כגון אילו אני מייעץ לקונה החכם לשמור על כמה כללים בבואו לקנות מסור זווית:

1.  אל תקנה מוצר של חברה אנונימית "כי זה זול..." הרבה פעמים זה מתקלקל מהר, מצויד במנוע חלש, מיוצר עם בקורת איכות נמוכה ושאר ליקויים המאפיינים מכשירים מאיכות נמוכה ובמחיר זול – "רק עשירים יכולים לקנות בזול...".

2.  בדוק את טווח החיתוך של מסור הזווית ורשום מה רוחב הקורות שהמשימה דורשת – זה יקבע אם אתה צריך גרונג או פנדל!! שים לב!! כאשר מסור זווית חותך ב- 45 מעלות עומק החיתוך יורד! עומק החיתוך תלוי בקוטר הלהב העגול והחיתוך המקסימאלי הוא ב-90 מעלות!


3.  בדוק את הלהב העגול – יתכן שעליך לקנות כבר במקום להב שיניים קטנות (של דימר DIMAR) המתאים לחיתוך עץ, לעתים החברות המייצרות מסורים מספקות להב עם שיניים גדולות שלא מתאים לחיתוך עץ.


4.  בדוק את שנתות המכשיר וראה אם הן ברורות וקריאות.


5.  למסורי זווית יש סרגל זוויות בדוק אותו בחנות עם מד זווית של שירטוט הנדסי שקוף וחתיכת נייר לבן בזוויות 90, 60,45, 30, 15

6הנע את כל החלקים הנעים ובדוק אם אכן הכלי מבצע את כל הזוויות שהוא אמור לבצע  - במסור פנדל בדוק אם הוא מחליק היטב על מסילותיו.

7.  אנחנו חיים בעולם של אינטרנט, בדוק באתר הבית של היצרן את מפרט הביצועים של הכלי.

8.  כמובן... בדוק את האחריות לכלי.


מסורי זווית מצטיינים בחיתוך זוויות אם אתה זקוק לחיתוכי אורך אתה צריך מסור שולחני.

ניסור עץ בזווית 45 מעלות עם מסור גרונג פנדלמסור גרונג
עובדות מעניינות נוספות על מסורי גרונג ומסורי פנדל


שני המסורים הם תולדה של מסור גדול יותר וכבד שנקרא  באנגלית Radial Arm Saw. מסור זה הומצא ע"י ריימונד דה וולט (Raymond De Walt) מבריגטון בניו ג'רזי, ביקש עליו פטנט ב 1923 ואושר ב 1925.

את מסור הגרונג או כפי שהוא נקרא באנגלית - Miter Saw המציאו ב 1970 והוא אינו אלא פיתוח של Radial Arm Saw לכלי עבודה קטן ונישא לבעלי מקצוע וחובבים. בנגריות גדולות או במחסני עצים משתמשים עדיין ב Radial Arm Saw.


דגם מומלץ של מסור גרונג עם פנדל
:

Dewalt
בהיות חברת די וולט מייסודו של ממציא מסורי הזווית, החברה משתדלת להוביל בתחום זה. קשה להם להוביל עם התחרות הצמודה של היצרנים היפניים שמציעים בקרת איכות גבוהה יותר בשיטת SPC ובעובדה שהם מייצרים ביפן. אבל החברה עושה עבודה לא רעה עם מסורי הזווית שלה ומבחר הדגמים המוצעים גדול ונותן מענה לרוב סוגי הלקוחות . אין ספק שהמוצר המעורר תיאבון ביותר מבין הדגמים המוצעים הוא  DeWALT DW 718.
בעת שקונים מוצר של חברה זו יש לשים לב להספק המנוע ולראות שהוא תואם את המפרט של המסור כפי שהוא מופיע באתר של החברה.


דגם מומלץ של חברת מקיטה מסור גרונג ללא פנדל - LS1214 או עם פנדל LS1214F

Makita
חברת מקיטה מציעה מסור זווית דומה LS1214 / LS1214F  עם רמת ביצועים גבוהה, קוטר הלהב גם הוא "12 ובקרת האיכות על הייצור היא יפנית. כאשר אנחנו קונים מוצר של מקיטה חשוב לבדוק אם יוצר ביפן או בסין (אמור להופיע על המוצר ממש בדרך כלל). הכלים של מקיטה מדויקים מאוד וחזקים ואפשר לסמוך עליהם שיחזיקו עבודה קשה לזמן ארוך. הפגם העיקרי של החברה הוא שמוצריה יקרים יחסית היות ורובם מיוצרים ביפן ובבקרת איכות גבוהה. מומלץ בחום...


זהו.. עכשיו צריך ללכת ולחפש את מסור הזווית שמתאים למשימות שהצבנו ו...לנסר..

בהצלחה.