מסור אנכי - איך לבחור, סוגים ושיטות עבודה

ודאי יצא לכם לשמוע נגר אומר משהו כמו: " זה אנחנו חותכים בצ'יק בג'קסון..." ואולי אף תהיתם מי זה הג'קסון הזה? ובכן, הכוונה היא למסור ג'קסון, ששמו נובע משיבוש ישראלי חביב של המילה האנגלית JIGSAW (ג'יגסו), או בעברית תיקנית - מסור אנכי.

כשמו כן הוא, המסור האנכי הוא כלי עבודה בעל מסורית הנעה במהירות מעלה ומטה. היות והלהב צר יחסית ניתן לבצע איתו חיתוכים לכל כיוון - שלא כמרבית המסורים המאפשרים חיתוך ישר בלבד.


סוגי המסורים האנכיים:

ישנם בעצם שתי קבוצות עיקריות - מסורים המחוברים לתקע חשמלי ומסורים נטענים. באופן טבעי המסור הנטען יאפשר ניידות רבה יותר, אך הינו גם מוגבל בעוצמתו ובמשך העבודה. עם זאת  יש לציין שהכלים הנטענים המודרניים יודעים לספק כיום עוצמה סבירה אפילו לעבודות הדורשות עומס בינוני. בנוסף, מי שמחזיק ברשותו שתי סוללות ליתיום תואמות ומטען מהיר יוכל לעיתים לעבוד באופן רצוף ע"י החלפת הסוללות זו בזו.מסור אנכי נטען

מסור אנכי חשמלי jigsaw
איך לעבוד עם מסור אנכי:
ראשית נסמן בעיפרון את נתיב החיתוך (בין אם ישר או מפותל). נבחר את המסורית המתאימה ונכניס אותה למקומה בכלי (עוד לגבי מסוריות בהמשך).
אם אזור החיתוך מרוחק משולי המשטח, או אם ישנו אזור פנימי מיועד לחיתוך כדאי לקדוח לפני כן חור שיהווה את נקודת ההתחלה לחיתוך ולתוכו נכניס את המסורית.
במרבית המסורים האנכיים קיים בורר איתו ניתן לקבוע את דרגת החופש של המסורית לנוע מעט גם קדימה ואחורה, בנוסף לתנועה מעלה/מטה (מנגנון הנקרא פנדל במסור האנכי). תנועה זאת מאפשרת חיתוך מהיר יותר, אם כי פחות מדוייק. במהלך הניסור נקפיד לא לנוע בקצב מהיר מידי, בפרט בסיבובים חדים, כדי לא לשרוף את העץ או לשבור את המסורית. המהירות נקבעת על פי עצמת הלחיצה על ההדק , וניתן במרבית הכלים לקבוע מהירות אחידה ע"י החוגה המיועדת לכך. אם ברצוננו לחתוך בזווית למשטח (פאזה), ניתן לכוון את הפלטה התחתונה במסור האנכי לזווית הרצויה לנו, בד"כ עד º45.עבודה עם מסור אנכי

Jig Saw חיתוך במסור אנכיסוגי המסוריות, איך נדע איזה מוסרית מתאימה למסור האנכי שלנו

ובכן, המסוריות: זהו החלק שבאמת עובד קשה בזמן החיתוך, ולוקח על עצמו את סיכוני השחיקה והשבירה.
לפני שניגש לרכוש מסורית עלינו ראשית כל לדעת כיצד היא מתחברת למסור, ישנם בעיקרון שני סוגי חיבור - הדגמים הישנים יותר דורשים הידוק עם בורג. בדגמים החדשים החלפת המסורית נעשית בקלות ע"י דחיפה פנימה בלבד

ישנם מספר רב של סוגי מסוריות, הנבדלים בסוג החומר של המסורית, במספר השיניים, באורך, בזוויות ההשחזה ועוד. חשוב לבחור את המסורית הנכונה לעבודה- למשל נשתמש במסורית שונה לעץ, פלסטיק או מתכת, לעבודה עדינה או גסה או לחומר עבה או דק.

סט מסוריות
איך לבחור מסור אנכי שיתאים לנו ביותר?

הפרמטרים אותם חשוב לבחון בבחירת כלי העבודה הרצוי לנו:

ידית אחיזה - לנוחות האחיזה בכלי משמעות רבה בעבודה לאורך זמן, בפרט כשנדרשים לעבודה עדינה ומדויקת. ישנם מספר סוגי ידיות, הרשה לעצמך להחזיק בכלי ולחוש את נוחות האחיזה טרם הרכישה.

מהירות - לחלק מן המסורים המהירות היא קבועה. מומלץ לבחור בכלי בעל מהירות משתנה (בד"כ 500-3000 תנועות לדקה) שיאפשר גם חיתוכים עדינים וחיתוכים בחומרים קשים, הדורשים תנועה איטית.

זווית תקיפה (פנדל) - אפשרות לתנועה קלה קדימה ואחורה יחד עם לתנועה האנכית.

עומק חיתוך - לכל מסור עומק חיתוך שונה. כלי המאפשר עומק רב יותר יאפשר גמישות רבה יותר בבחירת העבודה העתידית. קח בחשבון עם זאת שבכך אתה מגביר את הסיכון של לשבירת המסורית.

הספק (בוואט) - ככל שהספק הכלי גבוה יותר כך עוצמתו רבה יותר. אם בכוונתך לנסר חומרים קשים או עבים כדאי לבחור כלי עם הספק גבוה (400W  יתאים לעבודות ביתיות קלות, 700W  לבעלי מקצוע)

אפשרות חיבור לשואב אבק - יש יתרון לכלים המציעים אפשרות זאת- שאיבת הנסורת מאפשרת עבודה נקייה יותר ומאפשרת לראות את הסימון לחיתוך בקלות רבה יותר.


מסור אנכי מקצועי מקיטה דגם Makita 4350CT
מסור אנכי מקצועי דיוולט דגם Dewalt DW331K
כל הדגמים בדף אחד - מסור אנכי


לסיכום:
המסור האנכי, אם כך, הוא אחד מאותם כלי עבודה ורסטיליים ויעילים הנחוצים לא רק לבעל המקצוע אלא גם לכל מי שרוצה לבצע תיקונים קלים בבית או עבודות תחביב שונות. עלות המסור יכולה לנוע בין מאות בודדות לאלפי שקלים, ולכן כדאי לנסות להגדיר לעצמך את הצרכים ולהבין את היתרונות של הסוגים השונים לפני ששולפים את הארנק.