מסור שרשרת - המדריך המלא (מחפש מסור שרשרת? לחץ כאן)

מסור שרשרת
מסור השרשרת תופס מקום של כבוד בארסנל של הנבלים בסרטי האימה. ולא בכדי- זהו כלי רב עוצמה העלול, כשהוא בידיים לא מיומנות, לגרום בקלות לנזק ופציעות. ואמנם, מסור השרשרת הראשון הומצא ע"י אורטופד גרמני ב- 1830 לצורך... ניסור עצמות.

עם זאת, בבואנו לנסר עצים וענפים אין תחליף לכלי זה- עם כל הכבוד לרומנטיקה של המסור הידני והגרזן, מסור השרשרת עושה את העבודה ביעילות וקלות מעוררת התפעלות.
בארצנו המדברית, פרט לגננים, יערנים וקומץ משוגעים לדבר לא רבים מחזיקים ברשותם כלים אלו- אולם בארצות קרות ומיוערות במקומות בהם נפוץ החימום באח עצים מסור השרשרת מצוי ונחוץ כמעט כמו מזגן בישראל.
מסור שרשרת
איזה כלי מתאים לנו?

ובכן, זה כמובן תלוי במהות העבודה הנדרשת, ובתקציב. ככלל, ניתן לחלק את מסורי השרשרת על פי מקור הכח המניע אותם:
מסורים מכניים, המבוססים בד"כ על מנוע בנזין ומסורים חשמליים, המונעים ע"י כבל חשמל או סוללה.
לעבודות אינטנסיביות וכריתת עצים גדולים אין תחליף למסור המכני- הוא פועל  ע"י מנוע שתי פעימות המספק, פרט לרעש והעשן האופייניים, גם כח רב. המסור המכני הוא חזק ואמין, אך דורש יותר תחזוקה-  (מילוי דלק ושמן). כמובן שבמקומות בהם אין חשמל זמין זו האופציה היחידה.


בשנים האחרונות מתרחב השימוש במסורים החשמליים. הם אמנם חלשים יותר ופחות ניידים (עד כ- 30 מ' מהשקע), אך למרבית עבודות הגננות הביתיות  מסור השרשרת החשמלי יספיק בהחלט- הוא קל להפעלה ותחזוקה ובד"כ זול יותר בקנייה. מסור שרשרת המופעל ע"י סוללה הינו קטן וחלש אף יותר. הוא יתאים למשימות קלות כגון גיזום ענפים לא עבים, ולא תחום בטווח כמסור החשמלי. כמובן, ככל כלי נטען אחר זמן העבודה בו מוגבל.
המסורים מגיעים בגדלים שונים. באופן טבעי, כלי גדול וכבד מתאים יותר לכריתה וחיתוך של גזעים גדולים. התאם את גודל המסור לצרכיך.תפעול ותחזוקת מסור שרשרת

בתפעול ותחזוקה נכונים יכולים מסורי השרשרת לעבוד שנים רבות. בנוסף להוראות המגיעות עם המכשיר, הנה כמה טיפים בסיסיים:

התנעה: בניגוד למסורים החשמליים בהם פשוט מכניסים את התקע לחשמל, לוחצים על ההדק ומתחילים לעבוד, במסורים המכניים יש למשוך קודם את המשנק, למשוך בחזקה את כבל ההתנעה ולהכניס שוב את המשנק לאחר ההתנעה הראשונית, כפי שמודגם בסרטון זה.
השרשראות מותאמות לעבודה בעץ בלבד, ופגיעה בקרקע ובפרט באבנים מקצרת מיידית את חייהם.

השרשרת מורכבת מחוליות בעלות שיניים חדות הנעות סביב להב ובו חריץ. בכל מסורי השרשרת ישנו תא מיוחד בו שמים שמן לשימון השרשרת. יש לוודא שתמיד יש שמן במיכל- עבודה ללא שמן גורמת לבלאי מואץ של השרשרת. גם בעבודה נכונה נגרם בסופו של דבר בלאי לשרשרת ויש להשחיזה. ניתן לרכוש קיט להשחזה עצמית או לקחת לבעל מקצוע להשחזה בכלים יעודיים לכך- תהליך קצר וזול יחסית. על השרשרת להיות מתוחה באופן ראוי. בכל מסור שרשרת יש בורג איתו ניתן לכוונן את המתיחה.

דלק - ככל מנועי שתי-פעימות הדלק המתאים לו הינו תערובת שמן/בנזין ביחס של 2-4% (עפ"י הוראות היצרן). את התערובת ניתן להכין לבד או לרכוש תערובת מוכנה מתחנות הדלק.

מסנן אויר - יש לדאוג לנקותו באופן סדיר.בטיחות

מסור השרשרת הינו כאמור כלי עבודה העלול לגרום לפציעות אם לא מקפידים על עבודה נכונה איתו. בשל כך מותקנים במרבית המסורים מספר רכיבים האמורים להגן על העובד בהפעלה:

1.  ההדק
  - מפעיל את סיבוב השרשרת. אם הוא לא נלחץ השרשרת אינה מסתובבת.

2.  משבת  – למניעת הפעלה בטעות של המסור- כשהוא אינו מהודק לא ניתן ללחוץ על ההדק
3.  מעצור ביטחון - במקרה שהמסור "קופץ" כלפי מעלה חלק זה נדחף קדימה ועוצר את פעולת השרשרת.

בטיחות בעבודהעם זאת, אמצעים אלו לא יגנו עלינו כמובן אם לא נקפיד על כללי הבטיחות הבסיסיים
:

  •     לבישת כפפות ומשקפי מגן בעת עבודה עם המסור
  •     התנעת המסור כשהוא על הקרקע (יש לוודא שהשרשרת לא נוגעת בדבר)
  •     יש לעמוד מצד המסור כשחותכים, לא ממש מאחוריו, כך שלא יפגע בנו אם יקפוץ לאחור.
  •     עצירת המנוע לפני שעוברים לנקודה חדשה
  •     עבודה בבסיס או אמצע להב המסור. חיתוך בקצה הלהב עלול להקפיץ אותו באופן לא צפוי.
  •     כיסוי להב המסור כשהוא לא בעבודה.לסיכום:

  • בבואך לחתוך גזעים וענפים, אין תחליף למסור השרשרת.
  • ישנם בשוק סוגים רבים של כלים, במחירים שונים והעונים על צרכים שונים.
  • לפני הרכישה ודא שאתה יודע לענות כמה אתה צפוי לעבוד עם הכלי, מה אתה נדרש לנסר, מה רמת הניידות לה תזדקק וגודל הכלי איתו תרגיש בנח לעבוד.
  • ויותר מכל- הקפד על עבודה מושכלת ובטוחה.


ניסור נעים.

מסורי שרשרת מומלצים:
מסור שרשרת חשמלי מקיטה Makita UC4030A
מסור שרשרת בנזין מקיטה 18 אינצ' Makita DCS7300
מסור שרשרת בנזין "15 MAKITA DCS520