מקדחה - סוגי המקדחות בשוק


מקדחה חשמלית - הקדמה

בשוק נמכרים סוגים רבים של מקדחות חשמליות: מקדחה רוטטת, מקדחת זווית, מקדחה מהירה לאלומיניום, מקדחות למקדחים מסוג SDS, מקדחות נטענות - מברגות, מקדחות לגבס ועוד..
המשותף בין כל סוגי המקדחות הוא שכולם בסופו של דבר מייצרות חורים בחומר מסוים, אם זה עץ, מתכת, פלסטיק, קרמיקה, זכוכית, בטון, אבן, גבס או כל חומר אחר.
חשוב להתאים את המקדחה לסוג המשימות והחומרים בהם אנחנו הולכים לקדוח.מקדחה רגילהמקדחה חשמלית רגילה (ללא רטט)

המקדחה החשמלית הסטנדרטית מיועדת לקידוח במתכת ועץ. כלי עבודה אלה בדרך כלל קטנים יחסית וקומפקטים במשקל של בערך 1-1.5 ק"ג עם מנוע בהספק בסביבות 500 וואט. המקדחות עם מנוע בהספק נמוך יותר מתאימות לקידוח חורים קטנים וככל שההספק (הוואט) גבוה יותר כך כלי העבודה יתמודד טוב יותר עם עבודות קידוח חורים גדולים יותר ובשימוש תכוף יותר. גודל הפוטר (תפסנית) קובע את גודל המקדח המקסימלי אותו נוכל להכניס לפוטר (ישנם מקדחים עם קצה חרוט קטן יותר שמאפשר הכנסת מקדח בעל קוטר גדול לפוטר קטן). בדרך כלל הפוטרים הם בגודל 10 מ"מ והגדולים יותר בגודל 13 מ"מ.מקדחת זוויתמקדחת זווית

מקדחה זוויתית נועדה לתת מענה ולאפשר קידוחים במקומות צרים שהגישה אליהם בעייתית. התכונה הבולטת בכלים אלו היא צוואר זוויתי. שלא כמו מקדחה רגילה, היא מעבירה את מומנט הפיתול ב-90 מעלות כלפי הגוף ובכך מאפשרת להיכנס למקומות צרים שגוף מקדחה רגילה לא היה נכנס אליהם. כלי עבודה אלו בדרך כלל לא חזקים ומהירים כמו מקדחות רגילות אבל כלים אלו קומפקטים, ניידים ונוחים לאחסון בבית. חיסרון נוסף הוא שמקדחות אלה בדרך כלל יקרות יותר ממקדחות רגילות בגלל שהם פחות נפוצות בשוק ויותר מיוחדות.

מקדחה רוטטת

מקדחה רוטטת מקדחה רוטטת מסוגלת להעביר לא רק מומנט פיתול אלא גם דפיקות פטיש (רטיטות) על המקדח, כאילו מישהו דופק על החלק האחורי של המקדחה בזמן שהמקדח מסתובב. פעולת הרטט של מקדחה רוטטת  מאפשרת לה לקדוח בבטון, אבן וקירות בצורה יעילה ונוחה. בדרך כלל בכלים אלה ישנו כפתור המאפשר ביטול או הפעלת פעולות הרטיטה ובכך המקדחה הרוטטת יכולה לשמש גם לקידוחים במתכת, פלסטיק, עץ וכו' ללא דפיקות הפטיש.
הספק המנוע בכלים אלה הוא בדרך כלל בסביבות 600 וואט והחזקים יותר עם מנוע בהספק 700 וואט ומעלה. עם הכלים החזקים תוכלו לקדוח חורים בבטון בקטרים של עד 16 מ"מ.
המקדחות הרוטטות נפוצות ביותר למגוון שימושים ותחזוקה בבית. מקדחה פטישון קידוח SDS

מקדחות – פטישונים פטישון SDSSDS

פטישונים הם סוג של מקדחות עם פוטר מיוחד למקדחים מסוג SDS (Special Direct System ) ומערכת רטיטה. פוטר (תפסנית) הSDS הוא פוטר מהיר שלא מצריך הידוק או נעילה של מקדחים אליו אלא פשוט להכניס את המקדח והוא נתפס אוטומטית. לשחרור המקדחים מושכים חלק קפיצי של הפוטר אחורה ושולפים את המקדח.

פעולת הרטיטה (הפטיש) במקדחות פטישונים מסוג זה פועלת בצורה שונה ממקדחות רוטטות רגילות. מקדח הSDS נע בתוך הפוטר בצורה חופשית קדימה ואחורה שלא כמו במקדחות רוטטות שם כל הפוטר זז עם המקדח. למקדח SDS חריצים לאורך הבסיס שנכנס לפוטר, חריצים אלה מאפשרים למקדח לזוז קדימה ואחורה כשדפיקות מופעלות על קצה המקדח מתוך הפוטר. לחלק מהפטישונים ישנו מצב עבודה שמאפשר ביטול סיבוב המקדח והשארת פעולת הדפיקות בלבד ובכך מאפשר לעבוד עם כלי העבודה לחציבה וסיתות באבן וקירות עם איזמל או שוקיה המחוברים לפוטר במקום מקדח רגיל.

מקדחות SDS מגיעות בדרך כלל ב-2 גדלים נפוצים SDS-Plus (10 מ"מ) SDS-Max (18 מ"מ), גדלים אלה מתייחסים לגודל הפוטר. SDS Plus הוא הנפוץ ביותר ויכול לעמוד בכלים במשקל של 4 ק"ג, SDS-Max מתאים לפטישונים בגודל של עד 5 ק"ג. SDS-Plus מחזיק את המקדח ב-2 נקודות בעוד ש-SDS-Max מחזיק את המקדח ב-3 נקודות.

למקדחות פטישונים עם פוטר SDS אפשר לחבר מתאם שעליו מרכיבים פוטר רגיל המאפשר לעבוד עם מקדחים רגילים למתכת ועץ ולא רק מקדחים מסוג SDS.

חשוב לדעת: פטישונים ללא מנגנון קלאץ' לבטיחות מסוכנים וכדאי להימנע מהם. אם המקדח נתקע ולא מסוגל להסתובב נכנס לפעולה מנגנון בטיחות קלאץ' שימנע את חזרת הכוח וסיבוב הפטישון. חזרת כוח כזאת אל המשתמש יכולה לגרום לסיבוב הזרוע, נפילת המקדחה מהיד ואפילו פציעה של המשתמש בכלי. חשוב לוודא קיום מנגנון קלאץ' בכלי עבודה מסוג זה.


מקדחה נטענת

מקדחה נטענת מגוון עצום של מקדחות נטענות קיימות כיום בשוק. כל מקדחה חשמלית שמפורטת למעלה קיימת בגרסא ניידת הפועלת על סוללות נטענות.
מקדחות עם סוללות במתח 9.6 וולט עד 14.4 וולט יכולות לשמש לקידוחים והברגות. לכלי עבודה עם סוללות במתח 12 עד 18 וולט יש בדרך כלל מנגנון רטיטה (פטיש). מקדחות במתח 12 וולט ו14.4 וולט עם רטיטה מתאימות לקידוחים בבלוקים, אבל יתקשו לקדוח חורים בבטון וקירות חזקים יותר מבלוק רגיל. אם אתם זקוקים למקדחה שתקדח גם בבטון וחומרים קשים מומלץ להשיג מקדחה נטענת עם סוללות במתח 18 וולט מינימום. בנוסף קיימות מקדחות עם סוללות במתח גבוה של 18 ו 36 וולט, אלה בדרך כלל מגיעות עם פוטר מסוג SDS וחלקם אפילו עם אפשרות לעבודה כפטישון במצב חציבה/סיתות ללא סיבוב המקדח.

היתרון הבולט של מקדחות נטענות על מקדחות חשמליות הוא חופש התנועה והניידות של כלי עבודה אלו. החיסרון הוא שככל שעובדים קשה יותר ככה הסוללה נגמרת מהר יותר, ואתם חייבים להתאים בזמן הקנייה את מתח הסוללות (הוולטאז') לסוג העבודה שאתם הולכים לבצע. אין טעם לקנות מקדחה נטענת עם סוללות במתח 12 וולט אם אתם מצפים לקדוח 50 חורים בקוטר 16 מ"מ בטעינת סוללה אחת, בגלל שהיא לא תעמוד בזה ותהיו חייבים להטעין מספר פעמים את הסוללה כדי לסיים את העבודה.


מה לבדוק כשקונים מקדחה נטענת:

כפתור טווח מהירות סיבוב- בדרך כלל במקדחות נטענות יש בחירה בין 2 טווחים של מהירויות סיבוב. מהירות סיבוב גבוהה לקידוח ומהירות סיבוב איטית להברגת ברגים. חפשו את טווח המהירות הגדול ביותר במקדחה.

וולט- ככל שעוצמת הוולט גבוהה יותר כך יהיה למקדחה יותר כוח, בדרך כלל זה אומר גם יותר משקל. אל תקנו מקדחה נטענת עם עוצמת כוח מיותרת שאתם לא צריכים, סוללת 12 וולט בדרך כלל מספיק חזקה ותבצע את עבודות הבית ואפילו יותר מזה.

סוללה- תמיד תעדיפו 2 סוללות על אחת ואם זה בתקציב שלכם תנסו להשיג מקדחה נטענת עם סוללות מסוג ליתיום (Lithium-Ion).

קלאץ'- כיוון של הקלאץ' יעניק לכם שליטה על עומק הברגת הבורג הרצוי.


מקדחת עמוד drill press מקדחת עמוד

מקדחת עמוד היא סוג של מקדחה שמקובעת על סטנד עם בסיס שעליו מניחים את החלק בו רוצים לקדוח. קיימים מספר סוגים של מקדחות עמוד:

מקדחות עמוד קבועות – בדרך כלל גדולות וחזקות, מקובעות או עומדות על הרצפה ומגיעות לגובה עבודה של בן אדם. כלים מסוג זה נפוצים בבתי מלאכה, מוסכים או מקומות אחרים בהם צריך מקדחה קבועה במקום.

מקדחות עמוד / שולחן ניידות – מקדחות עמוד קטנות יותר המיועדות לשימוש על שולחן. מקדחות אלה אפשר לנייד בנוחות ולקחת ממקום למקום.

כן / סטנד למקדחה – ניתן להשיג כיום סטנד אוניברסאלי שאליו ניתן לחבר מקדחה חשמלית רגילה ולהפוך אותה למקדחת עמוד.


יתרונות מקדחת העמוד על מקדחה רגילה:

1. בגלל משקל המקדחה והעובדה שהיא מחוברת על כן עם גלגל שיניים ועובדת עם ידית מנוף נדרש פחות מאמץ לבצע קידוחים שבמקדחה רגילה היה קשה לבצע.
2. ניתן לקבע את החלק שבו קודחים אל כן המקדחה ובכך לבצע קידוחים מדויקים ובטוחים.
3. בגלל שכלי העבודה מקובע ועומד במקום גם בן אדם לא מיומן יכול בקלות לבצע קידוחים מדויקים בצורה נוחה.
מקדחה מגנטיתמקדחה מגנטית

מקדחה מגנטית (בדרך כלל עם בסיס) מיועדת לקידוחים במתכות קשות שמקדחות אחרות לא יצליחו לבצע את המשימה. ברגע ההפעלה עובר בבסיס המקדחה שדה אלקטרומגנטי שנועל את בסיס המברגה על חלק המתכת בו רוצים לקדוח ובכך מאפשר למשתמש לקדוח בצורה אחידה ומדויקת ללא תזוזה של המקדחה או של הבסיס. מקדחות מגנטיות מגיעות במגוון גדלים, משקלים, ועוצמות שמשפיעים על קוטר ועומק הקידוח המקסימלי לשימוש במקדחה.  במקדחות מגנטיות משתמשים לרוב בתעשיות, בנייה ושימוש במתכות עבות, בניית מסגרות של משאיות ועוד.

בקידוחים במקדחה מגנטית משתמשים בדרך כלל במקדחים טבעתיים (חלולים) ולא במקדח מלא כמו במקדחות רגילות. בשימוש במקדח כוס חלול מקטינים את שטח המגע של המקדח עם המתכת ובכך מפחיתים בצורה משמעותית את עוצמת הכוח הנדרשת לקידוח חור מסוים.  
מקדחה ידניתמקדחה ידנית

מקדחה ידנית הנקראת גם ארכובה היא המקדחה הראשונה שהומצאה והייתה בשימוש הרבה לפני המצאת המקדחה החשמלית. מקדחה זאת פועלת ע"י כוח האדם בלבד וניצול חוקים פיזיקאליים להעברת כוח לנקודה קטנה וע"י כך יצירת חור. מקדחות ידניות הפכו נדירות ומעט מאוד אנשים עדיין עובדים איתן היום, בעיקר אמנים או אנשים שרוצים להתנסות בקידוח ללא מקור כוח חיצוני.