מסור - סוגי המסורים בשוק


מסור – כלי עבודה לחיתוך

מסורים משמשים לחיתוך עץ, מתכת, פלסטיק ומספר חומרים אחרים. כולם מבצעים את העבודה באמצעות להב חד שחותך את החומר. ישנם מספר סוגי מסורים וכל אחד מהם מיועד ומתאים ביותר לסוג אחר של חיתוך ועבודה. חשוב להתאים בין מגוון הסוגים את הכלי המתאים ביותר לעבודה ולחומר אותו חותכים. מסורים חשמליים יכולים להיות "מפחידים" בהתחלה והם באמת צריכים להיות כאלה! שימוש לא נכון בכלי העבודה יכול לגרום תוך שניות לנזק או חמור מכך לפציעה. תמיד צריך לנקוט בכל אמצעי הזהירות. לעומת זאת, כבר אחרי מספר חיתוכי אימון בודדים תרגישו נוחות ושליטה בכלי. במאמר הבא נכיר לכם את סוגי המסורים החשמליים ואת השימושים של כל אחד מהם ואתם תוכלו לקבוע איזה משור מתאים ביותר לסוג העבודה שלכם!

 
מסור עגול circular saw


מסור עגול (Circular Saw)

מסור עגול הוא כלי עבודה חשמלי שמסובב להב עגול ושטוח המיועד לניסורים בקו ישר בעץ, מתכת, פלסטיק או חומרים אחרים לפי סוג הלהב המורכב על הכלי. לכלי עבודה זה יש ידית עם מתג OFF/ON, אום שמחזיק את הלהב במקום, ומגן להב להגנה על המשתמש בכלי העבודה מנגיעה בלהב בזמן שהוא מסתובב. בנוסף כמעט לכל הדגמים במסור העגול יש אופציה לכיוון עומק ושיפוע הניסור. סקופ: המסור העגול הוא גירסא ניידת של המסור השולחני.
 Jig Saw מסור אנכי

מסור אנכי (Jig Saw, Saber Saw)

מסור אנכי (מכונה גם מסור ג'יגסו או מסור ג'קסון) הוא כלי נייד ונוח שמיועד לניסורים מהירים, חיתוך חורים, סיבובים ועיצובים בעץ, וחיתוכים ישרים בחומרים דקים יחסית כמו דיקטים, פלסטיק, ואפילו מתכת דקה. המסור האנכי משתמש במנוע להזזת מסורית קטנה למעלה ולמטה כנגד החומר אותו חותכים. ניתן להתאים את סוג המסורית לחומר ולפיניש החיתוך. לדוגמא קיימות מסוריות לחיתוך בעץ- ניסור גס או עדין, ומסוריות למתכת, גבס ופלסטיק. על ידית האחיזה נמצא כפתור בטיחות ומתג הפעלה, לחלק מהכלים ישנו מנגנון פטנט לשליפה ונעילה מהירה של מסוריות, ולחלק בורג אלן שנועל ומחזיק את המסוריות. למסור האנכי פלטה תחתונה ששומרת על הלהב במרחק קבוע בין המסורית לחומר ומאפשרת הטייה של הפלטה לניסורים בשיפוע. בנוסף לחלק מהדגמים מתלווה אביזר "גדר" שתורם לדיוק בניסורים בקו ישר.
מסור חרב (Reciprocating Saw)

Reciprocating Saw מסור חרב הגרסא הגדולה יותר והאופקית של המסור האנכי, כלי עבודה זה יעיל מאוד ונותן פתרונות בניסורים שאף כלי אחר לא יכול להתמודד איתם. בזכות הצורה המיוחדת שלו ותנועת המסורית שנעה קדימה ואחורה ומאפשרת חיתוך כמעט בכל חומר. מסור החרב אידיאלי לעבודה וניסור במקומות עם גישה בעייתית של צינורות מתכת ופלסטיק, לוחות גבס, מתכת, עץ, לייסטים עץ ומתכת ועוד. במשור חרב משתמשים בעיקר קבלנים, חשמלאים ואינסטלטורים אבל גם אנשים פרטיים לעבודות תיקונים, תחזוקה ו"עשה זאת בעצמך" בבית.

מסור שרשרת (Chain Saw)Chain Saw מסור שרשרת

מסור שרשרת הוא הכלי היעיל ביותר בכל הנוגע לניסור של גזעים או ענפים עבים. מסורי השרשרת מתחלקים לשני סוגים: אלה הפועלים על חשמל והאחרים הפועלים עם מנוע בנזין. ההבדל הברור הוא שעם מנוע בנזין אפשר לעבוד בכל מקום ללא תלות בנקודת חשמל. אז אם אתם צריכים לסדר ולחתוך את העצים בגינה, לנסר גזעי עץ לאח או קמין, לכרות עצים לצורך מניעת שריפות או לכל צורך אחר, מסור השרשרת הוא בהחלט הכלי המתאים לעבודה.
מסורי שרשרת - לא רק לעץ תחום חדש-ישן שמתפתח בשנים האחרונות הוא מסורי שרשרת המיועדים לניסור של בטון, לבנים ואבן. כלים אלו נראים דומים למסורים הרגילים, אבל להם יש שרשרת מיוחדת עם קצוות יהלום המיועדות לחיתוך של בטון ואבן, ומערכת קירור מים שמקררת את הלהב. מסורי שרשרת לאבן ובטון נותנים פתרונות למצבים בעייתיים כמו בניסור חור מרובע בקיר או רצפה, בעבודות שחזור ושימור שרוצים להסיר ולנסר
חלקים עם נזק מינימלי או לדוגמא ע"י יחידות חילוץ שמנסות להיכנס לבתים
ומבנים בצורה מהירה.

Table Saw מסור שולחנימסור שולחני (Table Saw)

המסור השולחני הוא מרכז בית המלאכה של נגרים ובעלי מקצוע שעובדים עם עץ. אם אתם דורשים יכולות ניסור של חלקים גדולים בדיוק מקסימלי יכול להיות שזהו הכלי המתאים ביותר לעבודה. ישנם ארבעה סוגים של מסורי שולחן:
-מסור שולחני נייד וקטן יחסית (בדרך כלל ללא רגליים, מיועד להצבה על שולחן עבודה) עם יתרון בולט של ניידות, נוחות בעבודה ודיוק לעומת מסור עגול רגיל, וכל זה במחירים נמוכים יחסית. החסרונות של המסור השולחני הקטן (בהשוואה למסורי שולחן גדולים יותר) באים לידי ביטוי בשטח העבודה הקטן ובדיוק. -מסור שולחן (קבלני) ,עם רגליים, אלה הם המסורים הנפוצים ביותר מבין מסורי השולחן המשלבים דיוק מצויין, כוח רב, שטח עבודה גדול יחסית, יכולת ניוד טובה וכל זה במחירים בינוניים. מתאים במיוחד לקבלנים ובעלי מקצוע או לאנשי עשה זאת בעצמך מתקדמים. -שני הסוגים האחרים הם מסורי שולחן קבועים לעבודה בבית מלאכה. בדרך כלל כלי עבודה אלה גדולים וכבדים ומיועדים לנגרים או לשימושים מקצועיים. היתרונות של מסורים אלה הם בכוח הרב וביכולת לחתוך גם חלקים גדולים מאוד. החיסרון הוא שהם יקרים, כבדים ודורשים מקום רב.
מסור גרונג (Miter Saw)DeWalt miter saw

באמצעות מסור הגרונג ניתן לבצע חיתוכים רוחביים מהירים ומדוייקים בחלקי עץ. אצל נגרים, מתקיני פרגולות, פרקטים, רהיטי עץ, גדרות, מיסגור של תמונות, מדרגות מעץ ובעבודות נוספות, מסור גרונג הוא כלי העבודה העיקרי והחשוב ביותר. פעולת הניסור בכלי העבודה מתבצעת ע"י משיכת להב מסור עגול למטה בתנועה קצרה ומבוקרת כלפי החלק אותו חותכים. חלקי העץ נתמכים בגדר צדדית ובשולחן/ פלטת החיתוך. במצב רגיל המסור חותך את החלקים בזווית של 90 מעלות.

ישנם 3 סוגים של מסורי גרונג בעלי מבנה בסיסי דומה אבל עם אפשרויות הטייה שונות של ראש המסור ומערכת משיכה לפנים של ראש המסור הנקראת פנדל:

1. מסור גרונג רגיל המאפשר סיבוב בלבד של ראש המסור על ציר לימין או לשמאל כנגד השולחן שנשאר קבוע ובכך מאפשר לבצע ניסורים בזוויות.
2. מסור גרונג המאפשר גם הטיית ראש המסור לימין או לשמאל לניסור חלקי עץ בשיפועים.
3. מסור גרונג על מסילות עם מערכת משיכה לפנים (נקרא גם פנדל) שבנוסף ליכולת ההטיה לימין ולשמאל ויכולת הסיבוב על הציר לימין ולשמאל ניתן גם למשוך את כל המשור קדימה על מסילות ובכך להגדיל משמעותית את יכולת הניסור של חלקים גדולים.

מסור למתכת (Metal Chop saw)Metal Chop saw מסור למתכת
 

שימוש במשור למתכת מאפשר חיתוך של צינורות מתכת עגולים, פרופיל מרובע, מלבני, "L" וחלקי מתכת שונים בצורה מהירה ומדוייקת ב-90 או 45 מעלות.

קיימים 2 סוגים עיקריים של מסורים למתכת בעלי מבנה בסיסי דומה אבל עם דיסק חיתוך שחותך בצורה שונה את הברזל:

מסור שורף למתכת: כלי עבודה זה חותך מתכות קשות ע"י שימוש בדיסק שוחק מיוחד (כמו דיסק לחיתוך ברזל במשחזות), דיסק זה הוא ללא שיניים ומבצע את החיתוך ע"י שחיקה ו"שריפה" של הברזל. בדרך כלל משורים אלה משתמשים בדיסק בגודל "14 שנשחק ונהיה קטן בזמן העבודה עד שחייבים להחליף אותו.

מסור למתכת עם להב משונן: חותך חלקי מתכת עם להב גדול בעל שיניים קטנות שמיועדות לחיתוכים של מתכת. פעולת החיתוך דומה למשור השורף רק שכאן החיתוך מדוייק יותר ולא מותיר אחריו שבבים (גראדים) על המתכת. תחום המסורים הוא חלק גדול וחשוב מתוך כלי העבודה הנחוצים לבעלי מקצוע ואנשי "עשה זאת בעצמך" וכמעט בכל סוג של עבודה ובכל מוצר מוגמר נעשה שימוש באחד או יותר מסוגי המסורים החשמליים: מסור עגול, מסור אנכי, משור חרב, מסור שרשרת, מסור שולחני, מסור גרונג או במשור למתכת.