מלטשת - המדריך המלא
מלטשת הקדמה

מלטשת חשמלית היא כלי עבודה שנועד להחלקה, שיוף, שינוי צורה ופוליש של חומר. בעיקר עץ ובתחום פחחות רכב אבל גם בשיוף והחלקה של חומרים רבים אחרים כמו מתכת, פלסטיק, אבן, קירות ועוד. פעולת הליטוש נעשית ע"י חיכוך נייר לטש (נייר זכוכית, נייר מים, נייר שיוף, בד ליטוש – בד שמיר) עם שכבה מחוספסת, בדרגות חספוס שונות, על השטח אותו רוצים ללטש.

בשוק ישנו מגוון גדול של מלטשות, מסוגים שונים, גדלים וחברות שונות. לכל מלטשת יש יתרונות וחסרונות, וכל אחת מתאימה יותר לסוג מסוים של עבודות.


במדריך הבא תוכלו להרחיב את ידיעותיכם ולהכיר את סוגי המלטשות הקיימים, לאיזה סוג של עבודות כל אחת מתאימה ביותר ותוכלו להגיע להחלטה איזה מלטשת אתם צריכים...מלטשת רוטטת (מלטשת גימור)מלטשת רוטטת finish sander

המלטשת הרוטטת משתמשת בנייר שיוף שטוח שמוצמד לפד הנע בתנועות רטיטה קטנות. המלטשת הרוטטת היא הנפוצה ביותר מבין סוגי המלטשות. היא מגיעה בגדלים שונים, ממלטשת "כף יד" לאחיזה בכף יד אחת ולליטוש שטחים קטנים בצורה מדויקת, עד מלטשות גדולות יותר, בדרך כלל בצורה מלבנית, המתאימות לאחיזה ב-2 ידיים לשטחי עבודה גדולים יותר.

מהירות הליטוש - איטית עד בינונית

איכות הליטוש – טובה עד מצוינת. התוצאות הטובות ביותר מושגות בעבודה הדרגתית, התחלה בנייר זכוכית גס ומעבר לעדין יותר ויותר.

שימושים עיקריים – מתאימה למגוון רחב של עבודות, ליטושים גסים עד ליטושי פיניש עדינים. עם זאת תנועת הרטט עלולה להשאיר סימני שריטה על חלק מהחומרים.

הערות – מגוון גדלים קיימים בשוק, מלטשות עם שטח מרובע קטן של 10*10 ס"מ עד מלטשות מלבניות גדולות יותר של 23* 10 ס"מ ואפילו יותר. כדאי להתאים את גודל הכלי לשטח עליו הולכים לעבוד. בנוסף אם דרושה עבודה מאסיבית וארוכה, מומלץ להשיג כלי עבודה עם אפשרות לאחיזה ב-2 ידיים.מלטשת אקצנטרית (אקסצנטרית)מלטשת אקצנטרית random orbit sander


בכלי זה פלטת הליטוש היא עגולה ואליה מצמידים ניירות ליטוש עגולים (בדרך כלל בעזרת סקוטש). פעולת הליטוש נעשית ע"י תנועה של הפלטה ב-2 כיוונים בו זמנית, נייר הליטוש גם רוטט כמו במלטשת הרוטטת וגם מסתובב בו זמנית. תנועה כזאת יוצרת אפקט של ליטוש בזוויות משתנות כל הזמן שמשפרות את איכות הליטוש ומקטינות את הסיכוי להשארת סימנים על החומר.

מהירות הליטוש – בינונית עד מהירה

איכות הליטוש –מצוינת

שימושים עיקריים – שימושים כללים. המלטשות האקסצנטריות עולות מעט יותר מאלה הרוטטות בלבד, אבל
מתפקדות טוב יותר ומגיעות לתוצאות יפות יותר. עם נייר זכוכית גס הם יסירו חומר ביעילות, ועם נייר
זכוכית עדין תוכלו להגיע לגימור מצויין.


הערות – המגוון קטן יחסית לסוגים האחרים, בדרך כלל אלה שקיימות הן באיכות טובה. קשה יותר לשלוט על המלטשת האקצנטרית בליטוש שטחים קטנים מאשר המלטשת הרוטטת. בעבודה במהירות גבוהה הן "יאכלו" דסקיות ליטוש במהירות.מלטשת סרטמלטשת סרט belt sander


מלטשת הסרט משתמשת בסרט ליטוש עגול (חגורה) הנמתח על שני גלילים שמניעים את הסרט במהירות גבוהה,
בדומה לזחלים של טנק. סרט הליטוש יכול להיות במידות רוחב שונות ובאורכים שונים ומשתנה מדגם לדגם.

מהירות הליטוש – מהירה עד מהירה מאוד

איכות הליטוש – מצוינת

שימושים עיקריים - מצוין להסרה של חומר רב במהירות תוך שליטה והשגת גימור אחיד. עם נייר זכוכית עדין ניתן להגיע לתוצאות גימור מצוינות. במקרים מסוימים ניתן להשתמש במלטשת האקצנטרית במקום מקצוע.

הערות – מגוון בינוני בשוק. עלות גבוהה יותר ממלטשות מסוגים אחרים. בגלל צורת העבודה והמכניקה של הכלי ישנה חשיבות גדולה לאיכות ההרכבה והחלקים. לא מומלץ לרכוש מלטשות סרט באיכות נמוכה בגלל שהן לא מצליחות להניע את הסרט בצורה מדויקת וחלקה.

השליטה במלטשת הסרט לא קלה כמו בשאר הכלים (הן רוצות לברוח ממך בזמן העבודה). בעזרת מספר אביזרים פשוטים, ניתן לחבר את המלטשת כשהיא הפוכה על שולחן עבודה ולעבוד איתה כתחנת ליטוש קבועה.דיסק ליטושדיסק ליטוש grinder sander


קיימות בשוק משחזות זווית המיועדות להשחזה ופוליש. בנוסף, ניתן לחבר למקדחה או למשחזת זווית סטנדרטית פד תואם שעליו מצמידים נייר זכוכית לליטוש. ישנם מספר סוגים של בסיסים (support , פדים) עליהם ניתן להצמיד את ניירות הליטוש. הם שונים בחומר ממנו הם עשויים: פלסטיק גמיש, פלסטיק עם ספוג, גומי קשיח ועוד, ולכל אחד שיטה שונה להצמדת ניירות הליטוש: לחלק סקוטש, חלק נצמדים עם אום תואם וחלק עם דבק.

מהירות הליטוש –מהירה מאוד

איכות הליטוש – גרועה, על השטח יוצרו סימנים מהדיסק, קשה להגיע לרמת גימור אחידה. בלתי אפשרי לליטוש בפינות.

שימושים עיקריים – שינויי צורה אגרסיביים, לפני ליטוש עם כלי עבודה עדין ומדויק יותר.

הערות –דרך זולה ומהירה להשגת תוצאות. איכות המקדחה, משחזת זווית, או המלטשת הייעודית לא ישפיעו על איכות התוצאות, עם זאת כלים באיכות גבוהה יהיו עמידים יותר.
טכניקה זה הכל – צריך להפעיל לחץ קל ולהימנע "מחפירה" בתוך החומר, תמיד תישארו בתנועה, הטו את הכלי מעט כך שצד הדיסק הוא זה שיעשה את העבודה. אם לרגע הפעלתם יותר מידי לחץ על הדיסק –יוצר שקע בחומר. הסוד הוא שימוש בדסקיות ליטוש גסות בגרעינים 20 או 30. שימוש בגרעין 60 ומעלה יהיה בזבוז זמן.מלטשת דלתאמלטשת דלתא delta sander


גירסה של המלטשת הרוטטת, עם פד ליטוש קטן בצורת משולש. הצורה הייחודית מאפשרת ליטוש בפינות ומקומות צרים בצורה נוחה ופשוטה.

מהירות הליטוש –איטית

איכות הליטוש - טובה עד מצוינת. התוצאות הטובות ביותר מושגות בעבודה הדרגתית, התחלה בנייר זכוכית גס ומעבר לעדין יותר ויותר.


שימושים עיקריים – כלי עבודה ייעודי לליטוש שטחים קטנים, בפינות ובמקומות צרים.

הערות – מגוון כלים בינוני קיים בשוק. בדרך כלל כלים קטנים שמתוכננים לעבודה ביד אחת. מלטשות דלתא באיכות נמוכה לא מלטשות כלל ולא כדאי לרכוש אותן.

גליל ליטוש


כמו בסיס ודיסק הליטוש, ניתן לחבר על מקדחה ציר שעשוי בדרך כלל מגומי ועליו מלבישים גלילים לליטוש. קיימים גלילים בגדלים שונים ובגרעינים (חספוס הנייר) שונים.

מהירות הליטוש – מהירה מאוד

איכות הליטוש –גרועה, ניתן להבחין בסימנים שנוצרו על החומר. קשה להגיע לרמת גימור טובה. אין אפשרות ללטש בפינות.

שימושים עיקריים – ליטש חלקים עגולים בגדלים שונים. ליטוש פנימי במקומות שלמלטשות אחרות אין גישה אליהם. קשה להגיע לתוצאות טובות, אבל ניתן אם עוברים מנייר ליטוש גס לעדין בצורה הדרגתית.

הערות – גליל הליטוש הוא אופציה זולה ומהירה להשגת תוצאות. ניתן לשלוט עליו יחסית בקלות. מאפשר ליטוש ושיוף במקומות בעייתיים בדומה "לדרמל" או למשחזת ציר.ויברציות


כל המלטשות מייצרות רמת ויברציות מסוימת. חברות כלי עבודה המייצרות כלים באיכות גבוהה משקיעות מאמצים ומפתחות טכנולוגיות להפחתת רמת הויברציות שעוברות למשתמש בזמן העבודה. בשימוש קצר במלטשת, העברת הויברציות לא מפריעה, לעומת זאת בשימוש ממושך תרגישו עייפות וחוסר נוחות. בנוסף חשיפה ארוכה לרמת ויברציות גבוהה יכולה לגרום לנזק לבן אדם שמשתמש בכלי, במיוחד למפרקים של היד. במידה והשימוש שלכם במלטשת יהיה ממושך, מומלץ להשיג כלי עבודה איכותי עם מנגנונים להפחתת רמת הויברציות.איסוף ופלטת האבק


עבודת הליטוש היא משימה בטוחה ולא מזיקה ובכל זאת חשוב לשמור על מספר כללים. האבק שנפלט בזמן עבודת הליטוש מסוכן לנשימה בגלל החלקיקים הקטנים והעובדה שלמנגנון ההגנה של הגוף קשה להתמודד עם חלקיקים בגודל כזה. במצב כזה יכולים להילכד חלקיקים קטנים של אבק בריאות ולגרום למספר מצבים לא רצויים. אבק של סוגי עץ מסוימים יכול להיות רעיל אם נושמים אותו כמו שנשימה של חלקיקי פיברגלס יכולה להיות מזיקה לבריאות.

למלטשות חשמליות רבות מחוברת שקית ומערכת לשאיבת אבק. מערכת זאת יכולה להוריד באופן משמעותי את כמות האבק אבל היא לא מספיקה ולא מגנה לגמרי מהסכנות שבנשימת האבק. כדי להגן על עצמכם תצרכו מסיכה לסינון חלקיקים והגנה על הנשימה. בנוסף, שימו לב שאותו אבק סותם מהר מאוד את הפילטרים של שואבי האבק. שואבי אבק חזקים מסוג "ציקלון" שעובדים ללא פילטר יכולים לשאוב את החלקיקים ללא בעיה.

המלטשות שעובדות עם שק אבק ומערכת לשאיבת אבק בדרך כלל שואבות את האבק דרך חורים בתחתית פלטת הליטוש וחורים בנייר הליטוש עצמו. דאגו לחורר את נייר (בדרך כלל מסופק מחורר נייר עם מלטשות מסוג זה) הליטוש ולאפשר למערכת לשאוב דרך הנייר את האבק. בנוסף המלטשת משתמשת בחורים אלה כדי לקרר את המלטשת, אם לא תחוררו את הנייר קיים סיכוי שהמלטשת תתחמם ותהרס.ההבדל בין איכותי לפשוט


קיים מגוון גדול וטווח מחירים גדול של מלטשות. המאפיין הבולט של מלטשות יקרות ואיכותיות הוא רמת ויברציות נמוכה שעוברות למשתמש. בנוסף מלטשות זולות לא בנויות לעבודה ממושכת, עניין שצריך לשקול כי בדרך כלל עבודת ליטוש יכולה לקחת זמן רב.אמצעי ליטוש נוספים


קיימים מספר אמצעי ליטוש נוספים שלא הוזכרו במדריך הנ"ל, אמצעים שמתאימים לעבודות ליטוש שונות מהמלטשות שהוזכרו במדריך זה. לדוגמא משחזות ציר קטנות כמו "דרמל" שאיתם ניתן לבצע עבודות ליטוש ושיוף עדינות. או מלטשות שולחניות עם דיסק עגול שנועדו לשמש כתחנת ליטוש קבועה.