גנרטור - מדריך לבחירת גנרטור

השימוש בגנרטורים למיניהם נפוץ מאד. הגנרטור מספק מענה לצרכי אספקת חשמל במקומות שונים. השימושים בגנרטור הינם שונים ומגוונים. בשל מגוון שימושים נרחב, קיימים בשוק גנרטורים שונים המספקים מענה לצרכים שונים.

מהו בעצם גנרטור?

גנרטור הינו מכונה הממירה אנרגיה מכנית לאנרגיה חשמלית. בעברית שמו "מחולל כוח", על שם פעולתו.

אז מה צריך לדעת כשניגשים לבחור גנרטור?

בחירה והתאמה נכונה של גנרטור לצרכינו הינה חשובה מאחר ולכל גנרטור מאפיינים שונים. כאן נעשה לכם סדר בבלאגן כך שבסופו של דבר תוכלו לבחור בגנרטור המתאים ביותר עבורכם.

כשאנו ניגשים לבחור גנרטור, עלינו לעמוד על מספר נקודות חשובות בכדי למצוא את הגנרטור האופטימלי עבורנו:

צרכי השימוש

מנעד השימוש בגנרטור הוא רחב. החל משימוש פרטי, שימוש מסחרי וכלה בשימוש תעשייתי כבד. לצרכים שונים קיימים גנרטורים שונים, הן מבחינת הספק החשמל, תצרוכת הדלק ומשך זמן האספקה.

גנרטור קטן משמש בד"כ לשימוש פרטי כגון מחנאות, שימוש ביתי מצומצם וכו'. גנרטור מסוג זה הינו קל לנשיאה משום גודלו ומשקלו, אולם הספק גנרטור מסוג זה מתאים לשימושים מסויימים.
גנרטור בינוני מספק חשמל לפרקי זמן ארוכים יותר. השימוש בגנרטור מסוג זה מגוון ועליו נמנה קמפינג מרוחק, אירועים, שימוש ביתי ועוד.
גנרטור חירום מופעל אוטומטית בעת הפסקת חשמל, ומהווה תחליף לאספקת החשמל הסדירה, זאת בהתאם להספק הגנרטור. בגנרטורים מסוג זה נעשה שימוש בבנייני משרדים, בנייני מגורים, בבתי חולים ובבסיסים צבאיים.

תמיכה בסוג המכשיר

גנרטורים שונים תומכים במכשירים שונים. הספק החשמל של גנרטור מסויים מתאים לתצרוכת מסויימת של חשמל. כך גם משך פעולת גנרטור מסויים צריכה להילקח בחשבון, לכן יש לתת את הדעת לסוג המכשירים שאנו מעוניינים להפעיל בעת רכישת גנטור. במידה ומופעלים מספר מכשירים במקביל, עלינו לחשב את כמות החשמל הנצרכת, ולוודא שהגנרטור מספק את כמות החשמל הרצויה.

מייצבי כוח (AVR)

מייצב כוח הינו מכשיר מובנה השומר על זרם חשמל אחד, ובכך מונע נזקים למכשירי החשמל המחוברים לגנרטור כתוצאה מקפיצת מתח. לא כל הגנרטורים כוללים מייצב מתח מובנה. לכן, במידה ומעוניינים לרכוש גנרטור עם מייצב כוח מובנה, יש להתייעץ טרם הרכישה בנוגע לדגם שברצונכם לרכוש.

גודל טנק הדלק

במידה ומשך זמן השימוש בגנרטור הינו מספר ימים, ו/או במידה וקיים צורך בגנרטור המפיק כמות חשמל גבוהה, יש לבחור גנרטור בעל טנק דלק גדול, שיספק את צרכינו לאורך זמן כך שלא נצטרך לתדלק את הגנרטור מדי מספר שעות.

מיקום הצבת הגנרטור

לאחר שהחלטנו על צרכי השימוש בגנרטור, נפנה לשיקול הבא שקיימת לו משמעות רבה לגבי הרכישה. במידה והשימוש בגנרטור ייעשה בשטחים פתוחים, יש לבחור בגנטור בעל חופה המגנה על הגנרטור מפגעי מזג האוויר בכל עונות השנה. באם הגנרטור נרכש לצרכי שימוש פרטי, יש לרכוש גנרטור מושתק. זהו גנרטור בעל חופה, שלה יתרון נוסף; חופה זו מורכבת מחומר אקוסטי ובכך מקטינה את עוצמת הרעש הנפלט מפעולת הגנרטור.

ניידות הגנרטור

גנרטורים שונים הינם בעלי משקל שונה. לכן יש משמעות רבה להיות הגנרטור נייד או נייח. גנרטור נייד הינו גנרטור בעל גלגלים הניתנים לגרירה באמצעות רכב. הצורך בניידות הגנרטור נמצא בעיקר בגנרטורים גדולים. גנרטור קטן ניתן לנשיאה ללא גרירה. כאן מדובר בגנרטור שנועד לשימוש פרטי, או שמאפשר הספק חשמל נמוך. אולם באם קיים צורך בגנרטור לשימוש מרוחק ולהספק חשמל גבוה, נעדיף לרכוש גנרטור בעל גלגלים לצורך גרירתו.

שתפו את הטיפ

אולי יעניין אותך...

סגירת תפריט
דילוג לתוכן